Praha 10. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Prezident Miloš Zeman vystúpil v relácii Frekvence 1 a nebral si pred ústa servítku. Oprel sa do demonštrantov proti premiérovi Babišovi. Americkú CIA označil za neschopnú a poukázal aj na snahu pražskej kaviarne urobiť z Česka nesvojprávnu krajinu

Na snímke Miloš Zeman

“Ja som v roku 1989 na Letnej bol, a to bola demonštrácia, ktorá mala zmysel. Podľa môjho názoru, dnešné demonštrácie zmysel nemajú, ale keď sa tam niekto chce vyblázniť, tak nech to robí,” odpovedal Miloš Zeman na otázku moderátora o tom, či majú zmysel demonštrácie spolku Milión chvíľok pre demokraciu proti premiérovi Andrejovi Babišovi.

Následne sa redaktor spýtal prezidenta, či by neupokojilo národ, ak by sa na tejto demonštrácii tiež ukázal.

“Ja upokojujem spoločnosť tým, že jednám s politikmi, nebudem rokovať so zbehlým študentom, ktorý by mal dokončiť svoje štúdiá,” povedal prezident v Press klube Frekvence 1 z Lán.” Organizácia protivládnych demonštrácií rozhodne nie je perspektívna profesia,” dodal.

Redaktor sa venoval otázke zahraničnej tlače, ktorá si rovnako všíma demonštráciu prebiehajúcu v českom hlavnom meste.

“O mnohých krajinách sa vo svete píše v ďaleko horších súvislostiach, než o nás. (…) Ja plne rešpektujem právo demonštrantov sa vyjadriť, ale ak si želajú demisiu premiéra, tak ja im hovorím, že demisia je v parlamentnej demokracii možná dvoma spôsobmi. Prvý je ten, že vyhrajú voľby,” povedal Zeman a dodal: “Počet demonštrujúcich sú necelé 2 % oprávnených voličov, s tým sa voľby nevyhrávajú. Druhou možnosťou je to, že poslanecká snemovňa vysloví premiérovi nedôveru.”

“Ja by som demonštrácie považoval za do istej miery podporné zhromaždenia tých, ktorí si želajú odvolať Andreja Babiša,” uzavrel prezident tému protestov.

Miloš Zeman sa nechcel vyjadrovať o zdrojoch financovania protestov, podľa jeho slov si je vedomý len niekoľkých špekulácií ohľadom toho, odkiaľ sa berú peniaze na plazmové televízory na Václavskom námestí a výborné ozvučenie.

Prezident tiež reagoval na slová o tom, že na Babiša je zo strany protestujúcich a opozície organizovaný hon.

“Každý politik si musí zvyknúť na štvanicu. (…) Je to kus ťažkého života, najlepšie ale je všetkých týchto ľudí ignorovať,” myslí si vládca Pražského hradu.

“Praha predstavuje 10 % populácie ČR. Nie je možné, aby týchto 10 % rozhodovalo o tom, kto bude prezident alebo predsedom vlády,” doplnil.

V krajských mestách, podľa jeho informácií, ktoré získal od vysokých policajných dôstojníkov, sa demonštrácií zúčastnilo len niekoľko stoviek ľudí.

Babišov konflikt záujmov

Ohľadom situácie okolo možného konfliktu záujmov premiéra Andreja Babiša, o ktorom hovorí predbežný audit Európskej komisie, prezident republiky vyzval k strpeniu, pretože sa nejedná o záverečnú verziu správy.

“Viete, skôr sme sa sťažovali v Moskve, predtým sme sa sťažovali v Berlíne. Teraz si sťažujeme v Bruseli. Nechcem používať termín udavačstva. V každom prípade platí, že národ, ktorý si svoje vnútorné veci nedokáže vyriešiť na domácej pôde, nie je celkom svojprávny,” vyhlásil prezident v Press klubu Frekvence 1.

“Tí, ktorí sa sťažujú v Bruseli, sa snažia zbaviť ČR svojprávnosti,” spomenul.

Redaktor sa opýtal Miloša Zemana, aké má skúsenosti s demonštráciami. Ten vyhlásil, že žiadna demonštrácia za posledných 30 rokov k ničomu neviedla. Jediná demonštrácie, ktorá fungovala, bola tá v roku 1989, ktorá viedla k pádu komunistickej vlády v Československu.

“Hovoril som Babišovi: Ignoruj ​​to. Keď sa pozriete na históriu všetkých demonštrácií od roku 1989, tak len jediná bola úspešná, a to tá v roku 1989. Ostatné skončili v prázdne. Vrátane Ďakujeme, odíďte! v roku 1999. (…) Žiadna z nich neviedla k zmene vlády,” vyhlásil prezident.

“Keď sa niekto nechá prekvapiť a reaguje trochu hystericky, je to jeho chyba,” povedal prezident Zeman v narážke na odchod slovenského premiéra Roberta Fica z funkcie. Ten na Slovensku podľahol tlaku demonštrantov a následne bol na premiérskom poste nahradený Petrom Pellegrinim.

O Černobyle

Počas rozhovoru na Frekvence 1 došlo aj na otázku ohľadom aktuálne populárneho seriálu HBO o Černobyle. Moderátor vyhlásil, že jedna z ruských televíznych staníc sa chystá nakrútiť vlastný seriál o tejto udalosti. V ruskom seriáli sa má zápletka točiť okolo agenta CIA, ktorý údajne bude mať prsty vo výbuchu elektrárne.

Na toto tvrdenie zareagoval prezident tým, že sa jedná o úplný nezmysel a prerozprával vlastné chápanie udalosti, podľa ktorého došlo k závažnému porušeniu bezpečnostných predpisov zo strany obsluhujúceho personálu. Prezident tiež venoval tvrdé slová na adresu CIA.

“CIA je tak neschopná organizácia, že by ani toto nedokázala (zapríčiniť explóziu Černobyľu – red.). Spomeňte si, ako hovorila americkej vláde, že v Iraku sú zbrane hromadného ničenia. Ale ony tam neboli,” povedal Zeman.

Informácie ohľadom explózie sovietskej jadrovej elektrárne prezident vo svojej dobe čerpal počúvaním Hlasu Ameriky.

O kresťanskej láske ľudovcov

Počas rozhovoru došlo aj na opakované napadnutie Ladislava Jakla. Moderátor sa pýtal prezidenta, či si všimol, že počas rokovaní na pôde poslaneckej snemovne o otázkach útokov na bývalého spolupracovníka prezidenta Václava Klausa Ladislava Jakla sa niektorí poslanci ľudovcov tejto udalosti posmievali.

“U ľudovcov poznáme ich kresťanskú lásku, ktorá končí upaľovaním,” povedal Zeman na adresu dotknutých politikov KDU-ČSL.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj