Bratislava 7. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

O dobre hovoríme málo, médiami a sociálnymi sieťami sa ľahšie šíri skôr zlo a nenávisť. Vyhlásil to dnes v Bratislave slovenský prezident Andrej Kiska na slávnostnom oceňovaní projektu Detský čin roka 2016.

Na snímke vľavo prezident SR Andrej Kiska a Tomáš Hodoši, ktorému sa kolektív spolužiakov zo ZŠ Tbiliská v Bratislave vyzbieral na nový vozíkNa snímke vľavo prezident SR Andrej Kiska a Tomáš Hodoši, ktorému sa kolektív spolužiakov zo ZŠ Tbiliská v Bratislave vyzbieral na nový vozík

V poradí 16. ročník sa konal pod záštitou prezidenta a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

“Viete deti, nie je krajšej veci, ako pomáhať ľuďom, malo by to byť v nás. A je nesmierne dobré, že ukazujete aj nám dospelým, koľko dobra vo vás je. Želám vám, aby to dobro vo vás zostalo a nielen vo vás zostalo, ale ako budete starší a úspešnejší, aby vo vás rástlo. A nám ostatným dospelým želám, aby sme sa na deti pozreli, ako nezištne dokážu pomôcť a aby toto svetlo krásnych detských činov preniklo do našich sŕdc, trošku nás osvietilo a osvietilo hlavne celú našu spoločnosť,” uviedol prezident Kiska.

Na snímke uprostred prezident SR Andrej Kiska v spoločnosti ocenenýchNa snímke uprostred prezident SR Andrej Kiska v spoločnosti ocenených

“Za 16 rokov je to viac ako 1,5 milióna detí, ktoré dobro podporili alebo urobili,” povedala Saša Broadhurst-Petrovická, koordinátorka projektu, ktorá sa im zároveň za ich činy poďakovala.

Tento rok v kategórii “Záchrana života” získal ocenenie Samuel Bezák z Bardejova za pomoc pri záchrane života starého otca, ktorého prepadli a bodli nožom. Od poroty získal vyše 14.000 hlasov. Za pomoc v domácnosti a starostlivosť o štyroch bratov zvíťazila v kategórii “Pomoc v rodine” Magdaléna Martinková z Dubnice nad Váhom, ktorá sama prekonáva vážne zdravotné problémy. Napriek nim sa však starala aj o svoju vážne chorú mamu, ktorá neskôr zomrela.

Kolektív žiakov zo Základnej školy Tbiliskej 4 v Bratislave ocenili v kategórii “Pomoc rovesníkom” za podporu osemročného spolužiaka Tomáša na vozíku, ktorého vážna choroba postihuje jeho svaly.

V kategórii “Pomoc ľuďom” za nezištnú pomoc bezdomovcovi Marekovi získala ocenenie 16-ročná Lea Košíková z Chynorian. Lea mu pravidelne dávala peniaze zo svojho vreckového, z ktorých si 30-ročný Marek našetril 125 eur, za ktoré si kúpil oblečenie a jednosmernú letenku do Londýna. Po tom, čo si našiel vo Veľkej Británii prácu a ubytovanie, jej všetky peniaze vrátil.

V kategórii “Pomoc prírode” za pomoc opustenému mačiatku zvíťazila Timea Drieniková z Novej Dubnice, to nakoniec zostalo u jej starého otca. Kolektív žiakov z Materskej a Základnej školy v Chminianskej Novej Vsi získal ocenenie v kategórii “Dobrý nápad” za prípravu a realizáciu programov pre starých ľudí v hospici. Do hospicu začali žiaci chodiť práve v predvianočnom období, keď im priniesli medovníčky a postupne sa z návštev stala tradícia.

Špeciálnu Cenu Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin získal kolektív žiakov zo Základnej školy Pribinovej v Zlatých Moravciach za pomoc spolužiakovi Paľkovi prekonávať fóbiu z gombíkov. “Pre niekoho to môže byť maličkosťou, ale pre Paľka je to veľmi dôležité. Z maličkostí sa totiž skladá svet,” uviedla ich učiteľka Lenka Dibalová.

V online ankete pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk za najhrdinskejší skutok detí na internete hlasovalo 23.696 ľudí. Zvíťazil čin Tomáša Chovanca a Dušana Gábora za zachraňovanie životov pri leteckom nešťastí. “Dušan s Tomášom ako prví lokalizovali miesto pádu lietadla, ako prví vedeli podať informácie o mŕtvych či zranených. Keď prišli k jednému zo spadnutých lietadiel, bolo v plameňoch – horelo po dopade na zem. Videli len horiace ľudské telá, cítili zápach, smrad a veľkú horúčavu. Tu už pomoci nebolo,” opísala vo svojom liste Jolana Holičková. Napriek ich snahe zranenia posádok boli nezlučiteľné so životom.

Výberová komisia a Občianske združenie Detský čin roka tento rok vybrali 35 nominácií zo skutkov, ktoré vykonalo 5317 detí i kolektívov v uvedených kategóriách. V každej kategórii bolo päť nominovaných.

Občianske združenie Detský čin roka zaslalo v októbri nominované príbehy do približne 2200 škôl, za ktoré detskí porotcovia hlasovali. Spolu vo všetkých kategóriách nominované skutky získali 167.348 hlasov z 819 slovenských škôl. Práve detské hlasy rozhodli o víťazoch v jednotlivých kategóriách.