Bratislava 21. marca (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
SR Andrej Kiska vymenuje vo štvrtok 22. marca Petra Pellegriniho za predsedu vlády a jeho nový návrh akceptuje

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

“Následne akceptujem jeho návrh na zloženie vlády,” uviedol na tlačovej konferencii prezident Kiska.
“Pred tromi týždňami, v čase, keď sa rozpadala vláda, som verejne prisľúbil, že som pripravený previesť krajinu politickou krízou,” pripomenul prezident a dodal, že svoje právomoci využil na hranici ústavných možností. Po tom, čo prvý návrh Petra Pellegriniho zamietol, dnes absolvoval rozhovory s piatimi členmi novonavrhnutého zloženia kabinetu, ktorí by mali obsadiť posty, na ktorých prebieha výmena.
Po týchto rozhovoroch sa mal prezident rozhodnúť v prospech nového zloženia vlády, hoci s jej zložením ešte stále nie je spokojný :”Na základe týchto rozhovorov som sa rozhodol, že zajtra pána Pellegriniho vymenujem za predsedu vlády a následne jeho návrh na zloženie vlády akceptujem. S jej zložením nie som spokojný na sto percent,” povedal prezident. Zdôraznil, že Slovensko je parlamentnou demokraciou a on je rozhodnutý rešpektovať ústavu a ústavné zvyklosti.Pripomenul, že P. Pellegrini mu podpismi poslancov dokladoval väčšinovú podporu svojej vláde. “Žiaden iný politik ma o inej väčšine v parlamente neinformoval,” uzavrel prezident s tým, že nová vláda sa bude musieť uchádzať najskôr o dôveru v parlamente a následne o dôveru občanov SR.

 
Príspevok Prezident zajtra vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vlády a napriek nespokojnosti akceptuje jeho návrh na zloženie vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.