Prezident: Viaceré nemocnice – neziskovky budú fungovať po novom

Bratislava 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Nemocnice, ktoré pôsobia ako neziskovky zriadené či spoluzriadené štátom, budú fungovať po novom. Zmena sa dotkne viacerých menších regionálnych nemocníc aj liečebných ústavov. Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v stredu (20.12.) podpísal prezident.
Ilustračné foto

Právna norma upravuje prevod práv a povinností spoluzakladateľa neziskovej organizácie založenej štátom, ako aj postavenie tzv. prioritného majetku ako majetku, ktorý do neziskových organizácií založených štátom vložil štát. Spoluzakladatelia neziskoviek tak svoje povinnosti a práva môžu previesť na ministerstvo zdravotníctva, to už ale práva a povinnosti ďalej prevádzať nemôže. Novela zákona má reagovať na potreby aplikačnej praxe, kde súčasné pravidlá neumožňujú meniť zakladateľskú štruktúru neziskových organizácií založených štátom.
Neziskovky tiež po novom budú môcť nakladať aj s prioritným majetkom, ktorý bude prebytočný. Štát má na to dohliadať. Poslanci Národnej rady Štefan Zelník (SNS) a Tibor Bastrnák (Most-Híd), ktorí návrh predložili, poukazovali na to, že prioritný majetok je chránený prísnejšie ako majetok štátu, aj keď “de iure o majetok štátu nejde”. Prax však podľa nich ukazuje, že ak sa časť prioritného majetku stane dočasne prebytočnou alebo prebytočnou, neziskové organizácie nemajú žiadnu možnosť s ním nakladať a takýto majetok stojí a leží bez racionálneho využitia.
Malým a stredným nemocniciam sa plány poslancov nepáčia. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) preto požiadala prezidenta SR Andreja Kisku, aby dotknutú novelu zákona nepodpísal. Asociácia, ktorá reprezentuje vyše 70 zdravotníckych zariadení, je novelou podľa svojho stanoviska hlboko znepokojená. Poukazuje na to, že parlament zmeny prijal bez pripomienkového konania a širšej diskusie s odbornou verejnosťou a dotknutými subjektmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)