Viedeň 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ronald Zak)

Prezident diskutoval s Kurzom o viacerých témach
Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen prijal dnes popoludní vo Viedni lídra ľudovcov z ÖVP, víťaza nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v krajine Sebastiana Kurza.
Na snímke vpravo rakúsky prezident Alexander van der Bellen a minister zahraničných vecí a predseda víťaznej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz

Úradujúci šéf rakúskej diplomacie následne novinárom prezradil, že hovoril s hlavou štátu o obsahových otázkach, ale aj potenciálnych koaličných možnostiach.
Diskusia, na ktorej sa okrem iných zúčastnila aj generálna tajomníčka ÖVP Elisabeth Köstingerová, trvala 90 minút. Kurz sa poďakoval za túto možnosť a označil rozhovor za dobrý.
V nasledujúcich dňoch prijme rakúsky prezident aj predsedov ďalších politických strán.
Van der Bellen už skôr avizoval, že po zverejnení konečných výsledkov, ak v nich nedôjde k zásadným zmenám, mieni poveriť práve Kurza zostavením novej rakúskej vlády.
Až do jej sformovania zostávajú vo funkciách členovia doterajšieho kabinetu kancelára Christiana Kerna, ktorý dnes formálne rezignoval a dostal od prezidenta poverenie riadiť krajinu až do vytvorenia novej vlády.
Vo Viedni sa ráta s tým, že prezident poverí lídra ÖVP zostavením vlády v piatok.
Skôr sa Kurz nemieni vyjadrovať k možnej podobe budúcej koaličnej vlády. Dnes večer budú rokovať grémia ľudovcov. Líder strany, ktorý očakáva pri tejto príležitosti po dobrom volebnom výsledku dobrú náladu, hovoril o analýze výsledkov, avšak naznačil, že dnes nepôjde o to, vystúpiť so zásadnými vyhláseniami.
Prvou destináciou, ktorú navštívi Sebastian Kurz bude sídelné mesto Európskej únie Brusel.Ako sám prezradil dnes popoludní pri stretnutí s novinármi vo Viedni, vo štvrtok sa v belgickej metropole stretne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom i predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
Kurz pocestuje do Bruselu ako účastník summitu Európskej ľudovej strany, práve preto nevidí v ceste provokáciu doterajšieho kancelára Rakúskej republiky Christiana Kerna, ktorý sa od štvrtka zúčastní takisto v Bruseli na vrcholnej schôdzke prezidentov a premiérov členských krajín Únie.
Naopak, ako zdôraznil Kurz, je preňho samozrejmosťou naďalej si plniť povinnosti ministra zahraničných vecí. Navyše by chcel Európu aktívne spoluformovať a na to sú práve potrebné kontakty, vyplynulo z jeho slov.