Viedeň 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ronald Zak)

Kern pripustil, že vôbec nie je isté, že dôjde k rozhovorom medzi SPÖ a FPÖ
Po dnešnom prijatí úradujúceho rakúskeho kancelára, lídra Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Christiana Kerna prezidentom Alexandrom Van der Bellenom sa novinári dozvedeli iba málo vecných informácií.
Na snímke vpravo rakúsky prezident Alexander van der Bellen a kancelár Christian Kern

Hlava štátu sa podobne ako v prípade utorkového prijatia víťaza volieb Sebastiana Kurza k obsahu rokovaní nevyjadrila.
Kern netajil, že predpokladá poverenie súčasného šéfa diplomacie Kurza zostavením budúcej vlády krajiny. Súčasne však dementoval správy o odlišných názoroch na ďalší postup sociálnych demokratov pri prípadných rokovaniach so slobodnými z FPÖ s prvým mužom viedenskej radnice Michaelom Häuplom. Práve ten v utorok varoval pred hrozbou rozkolu SPÖ, ku ktorému by podľa jeho názoru mohol viesť prípadný vznik koalície sociálnych demokratov so slobodnými.
Kern v tejto súvislosti pripomenul platnosť záveru grémií strany o jej pripravenosti rokovať so všetkými parlamentnými stranami, ak na rozhovory príde pozvanie, a dodal, že Häupl toto stanovisko podporuje. Zároveň však konštatoval, že vôbec nie je isté, že dôjde k rozhovorom medzi SPÖ a FPÖ.
Obe strany delia na druhom a treťom mieste desatiny percenta hlasov získaných v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách. Aj keď oficiálne konečné výsledky budú známe až vo štvrtok po zarátaní rádovo desaťtisícov zvyšných hlasov, už teraz je podľa oficiálnych zdrojov jasné, že SPÖ obsadí druhú a FPÖ tretiu priečku v konečnom účtovaní za víťaznými ľudovcami z ÖVP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.