Prezident Steinmeier prijal lídra SPD Martina Schulza

Berlín 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jesco Denzel /Government’s Press Office)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý pokračuje v hľadaní optimálneho riešenia vnútropolitickej krízy, prijal vo štvrtok popoludní vo svojom sídle na zámku Bellevue v Berlíne lídra Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martina Schulza, ktorého sprevádzal Markus Engeles zodpovedný za strategické otázky strany.
Na snímke nemecký prezident rank-Walter Steinmeier a Martin Schultz

Znalci pomerov očakávajú od rozhovoru hlavy štátu so šéfom SPD apel prezidenta na štátnopolitickú zodpovednosť sociálnych demokratov v súvislosti s ich eventuálnym opätovným vstupom do veľkej koalície so stranami únie CDU/CSU. SPD však ešte v deň volieb 24. septembra ohlásila odchod do opozície a na tomto stanovisku odvtedy trvá, i keď sa v ostatných dňoch množia hlasy naznačujúce pripravenosť rokovať aj o inom postupe.
Po krachu sondážnych rokovaní, ktoré mali vyústiť v rozhovory o vzniku tzv. jamajskej koalície CDU/CSU, liberálov z FDP a zelených, je to fakticky jediná možnosť vytvorenia väčšinovej vlády v Nemecku popri – pre krajinu unikátnom variante – menšinového kabinetu na spolkovej úrovni, respektíve vypísaní predčasných parlamentných volieb.
Tlak na SPD v uplynulých dňoch permanentne rastie, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra. Pribúda hlasov, že by sa strana nemala brániť zodpovednosti a principiálne nemala odmietnuť žiadnu možnosť.
Dlhoročný šéf nemeckej diplomacie Steinmeier bol svojho času neúspešným kandidátom SPD na spolkového kancelára. Hlavu štátu, ktorá pozastavila členstvo v strane a je odporcom predčasným volieb, viaže k SPD, ktorá by im zmenou postoja mohla zabrániť, silné puto.
Ešte v pondelok informovala Steinmeiera o neúspechu sondážnych rokovaní úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová.
Nemecký prezident sa v utorok stretol so spolupredsedami zelených Simone Peterovou a Cemom Özdemirom a následne s predsedom Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christianom Lindnerom, ktorého rozhodnutie zrejme definitívne zabránilo vzniku tzv. jamajskej koalície CDU/CSU, jeho liberálov a zelených na spolkovej úrovni.
O situácii, ktorá vznikla po predčasnom ukončení sondážnych rokovaní, hovoril v stredu predpoludním prezident vo svojom sídle aj s predsedom Spolkového ústavného súdu Andreasom Vosskuhleom.
V konzultáciách s lídrami parlamentných strán pokračoval v stredu popoludní prijatím lídra Kresťanskosociálnej únie (CSU), bavorského krajinského premiéra Horsta Seehofera.
Steinmeier chce na budúci týždeň konzultovať možné východiská z vnútropolitickej krízy v krajine so šéfmi frakcií všetkých parlamentných strán. Hlava štátu si tak chce vytvoriť komplexný obraz o politickej situácii, ako aj o situácii v zákonodarnom zbore, uviedla v stredu v Berlíne prezidentova hovorkyňa Anna Engelke.
Podľa jej slov sa prezident, ktorý chce posúdiť všetky možnosti vytvorenia vlády, stretne aj s expertmi na ústavné právo a predsedom Spolkovej rady Michaelom Müllerom.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)