Prezident Steinmeier konzultuje legislatívne možnosti riešenia krízy

Berlín 22. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier chce na budúci týždeň konzultovať možné východiská z vnútropolitickej krízy v krajine so šéfmi frakcií všetkých parlamentných strán. Hlava štátu si tak chce vytvoriť komplexný obraz o politickej situácii, ako aj o situácii v zákonodarnom zbore, uviedla v stredu v Berlíne prezidentova hovorkyňa Anna Engelke.
Na snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Podľa jej slov sa prezident, ktorý chce posúdiť všetky možnosti vytvorenia vlády, stretne aj s expertmi na ústavné právo a predsedom Spolkovej rady (Bundesrat) Michaelom Müllerom.
Najvyšší nemecký predstaviteľ pokračuje dnes v konzultáciách s lídrami parlamentných strán popoludňajším prijatím lídra Kresťanskosociálnej únie (CSU), bavorského krajinského premiéra Horsta Seehofera.
Ešte v pondelok informovala Steinmeiera o neúspechu sondážnych rokovaní, ktoré mali vyústiť do koaličných rozhovorov, úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová.
Steinmeier sa v utorok stretol so spolupredsedami zelených Simone Peterovou a Cemom Özdemirom a následne s predsedom Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christianom Lindnerom, ktorého rozhodnutie zrejme definitívne zabránilo vzniku tzv. jamajskej koalície strán únie CDU/CSU, jeho liberálov a zelených na spolkovej úrovni.
O situácii, ktorá vznikla po predčasnom ukončení sondážnych rokovaní hovoril v stredu predpoludním prezident vo svojom sídle, zámku Bellevue, s predsedom Spolkového ústavného súdu Andreasom Vosskuhleom.
Steinmeier musí v zmysle platnej legislatívy navrhnúť Spolkovému snemu (Bundestagu) kandidáta na post spolkového kancelára, ktorý by v prvých dvoch kolách musel získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. V treťom kole by potom uspel kandidát s najvyšším počtom hlasov. Nemecký prezident má však i potom možnosť podľa ústavy buď zvoleného vymenovať do čela menšinovej vlády, alebo v priebehu 60 dní vypísať predčasné parlamentné voľby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)