Bratislava 21. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Slovenská basketbalová asociácia (SBA) by po vynútenej pauze spôsobenej pandémiou koronavírusu rada úspešne dohrala aspoň súťaže mládeže. Uvoľňovanie opatrení, ktoré bránili šíreniu ochorenia COVID-19, dávajú nádej, že sa mladí basketbalisti čoskoro vrátia na súťažné palubovky. „Za slovenský basketbal chcem vyjadriť nádej, že to najhoršie je už za nami. Je nespochybniteľné, že väčšinu klubov kľúčová časť boja o prežitie ešte len čaká, ale zároveň som presvedčený, že ten boj dokážu vyhrať, keď sa naň budú môcť pripraviť plnohodnotným tréningovým procesom,“ uviedol prezident SBA Miloš Drgoň prostredníctvom tlačovej správy

Na snímke prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Miloš Drgoň

Seniorské súťaže už skôr predčasne ukončili.

„Prvotným predpokladom dohratia súťaží mládeže je priaznivý vývoj epidemiologickej situácie. Ďalším zase povolenie konania športových súťaží, ktoré sú aktuálne stále zakázané,“ pokračoval šéf SBA. Aby súťaže mládeže mohli pokračovať, samozrejmosťou je potreba garancie dodržania prísnych hygienických pravidiel.

„Náš projekt v prvom rade počíta s dobrovoľnou účasťou každého jedného družstva. Ak klub, ktorý nemá sídlo v mieste konania turnaja pozvánku na záverečný turnaj prijme, tak mu budú pokryté náklady na ubytovanie a stravovanie v rozsahu plnej penzie počas jeho hracích dní. Družstvám zároveň bude prináležať dotácia pre účastníka majstrovstiev Slovenska vo výške obvyklej z predošlých rokov. Miesto konania, ktorým by v prípade schválenia projektu mali byť Košice, sme vybrali nielen preto, že až 18 družstiev štartujúcich na finálových turnajoch by malo byť z Košíc a blízkeho okolia. Je tu aj niekoľko ďalších veľmi dôležitých dôvodov – tamojší organizačný tím vďaka skúsenostiam získaným počas zabezpečovania turnajov Európskej ženskej basketbalovej ligy (EWBL) i Európskej dievčenskej basketbalovej ligy (EGBL) dokáže zabezpečiť servis na vysokej úrovni či sprostredkovať tímom kvalitné ubytovanie, ktoré je zároveň mimoriadne blízko jedného z potenciálnych dejísk turnaja. Dokáže tiež realizovať výkon potrebných logistických činností a najmä splniť náročné hygienické opatrenia, ktorých cieľom je ochrana zdravia všetkých účastníkov turnaja,“ dodal Drgoň.

Ak to situácia umožní, súťaže mládeže by sa v Košiciach mohli začať už 6. júla a postupne naprieč viacerými vekovými kategóriami by trvali do 26. júla. „Dôležité je zdôrazniť podmieňovací spôsob, že súťaže by sa mali konať. V súčasnosti je to návrh, ktorý sme predložili na posúdenie a pripomienkovanie. Až v prípade jeho schválenia budeme môcť relevantne informovať o ďalších podrobnostiach. Osobne však som optimistom a verím, že naša mládež si v tejto sezóne ešte zahrá,“ uzavrel prezident SBA.

Zdroj