Bratislava 20. marca 2018 (HSP/Foto: screenshot video)
 
Prezident a najmä organizátori vo svojich vyhláseniach dookola opakovali, že chcú dôveryhodnú vládu, že potrebujeme obnoviť dôveru vláde. Karolína Farská napokon uviedla, že politici “majú teraz šancu vytvoriť vládu, ktorá bude dôveryhodná” aj bez predčasných volieb

Na snímke s prezidentom zľava Karolína Farská a Juraj Šeliga

Prezident sa dnes stretol s organizátormi pochodov Za slušné Slovensko.
Podľa prezidenta to boli najväčšie pochody od 1989, “boli to pochody slušné a za to im patrí moje uznanie”, uviedol. Vysvetlil organizátorom, ako sa v súlade s ústavou snaží spraviť všetky kroky k tomu, “aby sme začali proces návratu dôvery k vláde. Proces, ktorý musíme začať. Základná úloha bude na novej vláde. Práve preto nesúhlasím s nomináciou, aká mi bola predložená. Je to na vláde a na ľuďoch, ktorí tam budú, aby dôveru ľudí v predstaviteľov štátu táto vláda vrátila.”, uviedol.
Organizátor Juraj Šeliga následne povedal: “Hovorili sme s ním o našich požiadavkach, že potrebujeme novú dôveryhodnú vládu a že v piatok bude ďalšie zhromaždenie na Námestí SNP v Bratislave.
Nezabúdame na to, že boli zavraždení Ján a Martina a že boli publikované zistené prepojenia Smeru na mafiu. Toto je hlavný odkaz.”, uviedol Juraj Šeliga.
“Zhodli sme sa na tom, že Slovensko potrebuje dôveryhodnú vládu. My nie sme politici, sme zástupcami občanov, a sme tu teraz za nich,” prehlásil Šeliga.
Na zaujímavú otázku novinára, že či prestanú s protestami, ak Pellegriniho nový návrh prezident schváli, však Šeliga odpovedal znova len heslami o dôveryhodnej vláde:
“Tie naše požiadavky sú od začiatku dve základné – vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a vyšetrenie všetkých káuz, na ktorých robil Ján Kuciak a potom nová dôveryhodná vláda. A my sme sledovali, čo sa deje na politickej scéne. A vy ste videli, ako na nás reagovali a čo robili  tak potom logicky, ked politici odmietajú ustanoviť takú vládu, ktorej dôverujú občania na uliciach, tak potom logický krok sú predčasné voľby. Ale naše dve základné požiadavky sú vyšetrenie Jána a Martiny a potom nová dôveryhodná vláda”.
Neskôr však Farská vyhlásila, že nežiadajú predčasné voľby za každých okolností. Ich požiadavkami ostávajú vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a dôveryhodná vláda. Politici “majú teraz šancu vytvoriť vládu, ktorá bude dôveryhodná,” vyjadrila sa Karolína Farská.
Organizátorov však potešilo utorkové rozhodnutie prezidenta nevymenovať členov vlády, ktorých mu navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini. “Potešilo ma, že sme viacerí, ktorí chceme vidieť isté hodnoty vo vláde a v parlamente a nie sú len ľudia na ulici, ale že ten tlak je vyvinutý aj takto,” vyjadrila sa jedna z organizátorov Katarína Nagy Pázmány.
Mená, ktoré Pellegrini včera predstavil, pre nich nie sú prijateľné. “Nový človek na ministerstve vnútra musí byť absolútny nestraník a musí poskytnúť takú záruku, ktorej verejnosť uverí, že to ministerstvo bude riadené nestranne, zodpovedne a že vyšetrovanie bude dotiahnuté do úspešného konca,” vyhlásil organizátor Juraj Šelinga.
Organizátori zároveň spomenuli, že možnosti vyjadrenia nesúhlasu s tým, čo sa deje, sú viaceré. Nad zorganizovaním referenda alebo generálneho štrajku však zatiaľ neuvažujú. “Momentálne sa sústredíme hlavne na piatok a zhromaždenia, ktoré nastanú,” uzavrela Farská.

Príspevok Prezident sa stretol so zástupcami “slušného Slovenska”. Organizátori už nežiadajú predčasné voľby za každých okolností zobrazený najskôr Hlavné správy.