Bratislava 29. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR)

Prezident: Mrzí ma, že minister vnútra opakovane klame

Na snímke prezident Andrej Kiska

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi na základe jeho žiadosti oznámil, že neexistuje rozdiel medzi súkromnou a služobnou cestou prezidenta, keďže je prezidentom 24 hodín, a tak je jeho úlohou ochraňovať ho po celý tento čas. Kiska tak dnes reagoval na obvinenie ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD), že až 70 percent letov prezidenta nesúviselo s výkonom jeho ústavnej funkcie.

Úrad mu podľa jeho slov odporučil, aby využíval namiesto súkromných liniek letku Ministerstva vnútra SR. “Minister vnútra ma osobne požiadal, aby som skutočne túto letku ministerstva využíval. Mrzí ma, že minister vnútra opätovne klame, a mrzí ma, že práve takýto človek stojí na tak dôležitej funkcii, ako je Ministerstvo vnútra SR,” konštatoval prezident.

Zároveň odporučil poslancom Národnej rady (NR) SR, pokiaľ majú skutočne záujem o to, ako sa účelovo nakladá s prostriedkami štátu, a pokiaľ im nejde len o účelovú kampaň proti prezidentovi, aby sa informovali na dve veci. “Aby si v prvom rade vyžiadali od ministerstva vnútra správu o využívaní všetkých lietadiel, ale aj vrtuľníkov za posledné tri roky na to, aby si verejnosť mohla vytvoriť obraz ako účelne nakladáme s verejnými prostriedkami a nielen aby sa kontroloval prezident, ktorý je na očiach. Po druhé, aby sa pozreli na to, ako nakupujeme lietadlá, za koľko peňazí a ako ich využívame,” dodal prezident.