Bratislava 13. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Prezident Andrej Kiska nemal podľa opozičnej SaS súčasného ministra financií Petra Kažimíra vymenovať za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Podľa liberálov je totiž neobvyklé a z pohľadu politickej kultúry neprijateľné, aby aktívny minister financií vytlačil z postu jestvujúceho guvernéra pred koncom jeho mandátu a posadil sa na jeho miesto

Na snímke zľava: Poslankyňa Národnej rady SR za stranu SaS Jana Kiššová, predseda strany SaS Richard Sulík a podpredseda strany SaS Ľubomír Galko

„Prezident Andrej Kiska v minulosti dal opakovane najavo, že nebude len pasívne schvaľovať funkcionárov, ktorých mu vládna koalícia navrhne. Nerozumieme, prečo takto nekonal aj v tomto prípade, keď navyše ide o podpredsedu Smeru-SD, teda nielen člena vlády, ale aj čelného politika vládnej strany,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení predsedu SaS Richarda Sulíka a podpredsedov Ľubomíra Galka a Jany Kiššovej.
Ako dodávajú, prezidentov krok je podľa nich aj v rozpore so zaužívanými zvyklosťami, ale aj zákonom o NBS, podľa ktorého má byť centrálna banka nezávislá. „Peter Kažimír nie je zárukou jej nezávislosti. Skôr naopak. Preto nás prezident svojím krokom sklamal,“ konštatujú.
Prezident Andrej Kiska v stredu oficiálne vymenoval súčasného ministra Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Peter Kažimír nastúpi do svojej novej funkcie od 1. júna 2019, kedy nahradí súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha. Ten opúšťa čelo NBS na vlastnú žiadosť.
 
Príspevok Prezident podľa liberálov Petra Kažimíra za guvernéra NBS vymenovať nemal: “Ako to mohol urobiť?” zobrazený najskôr Hlavné správy.