Bratislava 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medòanský)
 
Prezident Andrej Kiska opätovne nepodpísal novelu zákona o Policajnom zbore, ktorú predtým vetoval. Informovalo o tom tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR. Novela zákona bude platná aj bez jeho podpisu a policajný prezident sa bude od februára 2019 vyberať podľa nových pravidiel

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok (13. 12.) 80 hlasmi opätovne schválili novelu zákona o Policajnom zbore SR z dielne ministerstva vnútra, ktorá zmeny prináša. Plénum neprijalo námietky prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý novelu v stredu (12. 12.) nepodpísal a vrátil ju do parlamentu. Označil návrh za nesystémový, pričom podľa neho nerieši aktuálne problémy spojené s fungovaním Policajného zboru ani nezaručuje nezávislosť policajnej inšpekcie, keďže zostáva osobitnou súčasťou Policajného zboru.
Policajného prezidenta bude po novom naďalej vymenúvať minister vnútra, avšak až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru, ktoré musí odobriť nadpolovičná väčšina jeho členov. Na ustanovenie do funkcie bude teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.
Novela zákona počíta s vytvorením Úradu inšpekčnej služby, ktorý má odhaľovať a vyšetrovať trestné činy príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, tiež kontrolovať zákonnosť postupu policajtov. Úrad bude riadiť šéf inšpekcie, ktorý sa má zodpovedať vláde. Do funkcie ho bude menovať vláda na návrh ministra vnútra. Šéfa inšpekcie budú vyberať vo výberovom konaní, jeho menovanie bude tiež závisieť od odporúčania brannobezpečnostného výboru. Aj v tomto prípade bude konanie realizovať sedemčlenná výberová komisia ako pri policajnom prezidentovi. Slovo bude mať aj výbor.
 
Príspevok Prezident nepodpísal novelu zákona o Policajnom zbore, platiť bude aj bez toho zobrazený najskôr Hlavné správy.