Bratislava 8. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Prezident SR Andrej Kiska navrhne pred piatkovým (9.3.) stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov prijatie spoločnej deklarácie o tom, že podniknú nevyhnutné kroky, aby upokojili napätú atmosféru a ukončili politickú krízu. Kiska to vyhlásil po stretnutí s delegáciou poslancov Európskeho parlamentu, ktorí prišli na Slovensko monitorovať situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Prezident SR Andrej Kiska prijal delegáciu šiestich poslancov Európskeho parlamentu (EP) v Bratislave 8. marca 2018. Dôvodom návštevy je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.Na snímke zľava spolupredsedníčka EP Ingeborg Grässleová (EPP, Nemecko), spolupredseda delegácie EP Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko) a Sophia in’t Veldová (ALDE, Holandsko), pravo prezident SR Andrej Kiska

Podľa Kisku by mali traja najvyšší ústavní činitelia spoločne vyjadriť skutočný hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv a zaviazať sa, že nebudú pokojné protesty občanov v demokratickej krajine nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a ani nijak inak dehonestovať. Presný obsah deklarácie pošle prezident šéfovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) a premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) popoludní. “Som presvedčený, že zajtrajšie stretnutie bude mať zmysel len vtedy, ak sa skončí konkrétnym a zrozumiteľným výsledkom,” povedal.
Aktuálna kríza dôvery v štát si podľa jeho slov vyžaduje jednoznačný a jasný signál smerom k rozhorčeným a znepokojeným občanom. “Je nevyhnutné vyjadriť podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu. Ako najvyšší ústavní činitelia by sme sa mali zaviazať, že nevyhnutnou vzájomnou súčinnosťou prispejeme k vyriešeniu politickej krízy a k upokojeniu atmosféry v našej krajine,” konštatoval.
Na margo stretnutia s europoslancami Kiska poznamenal, že ako prezident víta ich záujem o situáciu na Slovensku. “Som rád, že našim partnerom záleží na tom, čo sa na Slovensku deje a vyjadrujú úprimný záujem nám v rámci možnosti pomôcť pri vyšetrení tohto zločinu. Verím, že sa stretnú s maximálnou otvorenosťou a ochotou odpovedať na všetky otázky. Je v záujme SR objasniť vraždy mladých ľudí. Je to dôležité pre pozostalých, Slovensko aj celú EÚ, v ktorej vraždy novinára nemajú miesto,” dodal Kiska.