Kampala 2. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Rebecca Vassie)

Ugandský prezident Yoweri Museveni podpísal návrh zákona, ktorý ruší v ústave zakotvenú vekovú hranicu pre výkon funkcie hlavy štátu. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na Museveniho zástupkyňu hovorkyne.
Na snímke ugandský prezident Yoweri Museveni

Museveni (73), spojenec USA, je jedným z najdlhšie slúžiacich lídrov v Afrike a najnovší zákon mu umožní opäť kandidovať. Dosiaľ mohla v Ugande zastávať funkciu prezidenta len osoba vo veku 35-75 rokov.
Podpísaný zákon vnímajú Museveniho kritici ako pokus prezidenta “vládnuť až po hrob”. Proti zákonu protestovala koalícia viac ako 600 občianskych organizácií.
Museveni sa chopil moci násilím v roku 1986. Raz povedal, že pohŕda africkými vodcami, “ktorí sa chcú príliš dlho držať pri moci,” ale teraz hovorí, že mal na mysli len tých, ktorí vládli bez toho, aby boli zvolení v riadnych voľbách.
Uganda nebola svedkom pokojného odovzdania moci od získania nezávislosti od Británie v roku 1962, dodala AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.