Emmerson Mnangagwa, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Harare 2. augusta (TASR) – Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa vo štvrtok uviedol, že je v kontakte s hlavným opozičným lídrom v snahe upokojiť napätú situáciu po povolebných násilnostiach v hlavnom meste Harare.

Mnangagwa napísal na Twitteri, že chce „nezávislé vyšetrovanie“ potýčok v Harare. Tí, čo sú za ne zodpovední, ba mali byť podľa neho „identifikovaní a postavení pred súd“.

V stredu po vyhlásení oficiálnych výsledkov parlamentných volieb, v ktorých podľa ústrednej volebnej komisie s veľkou prevahou zvíťazil vládnuci Africký národný zväz Zimbabwe – Vlastenecký front (ZANU-PF), si zrážky demonštrantov s vojakmi vyžiadali životy troch ľudí a desiatky zranených.

Stúpenci opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC-T) tvrdia, že pondelkové parlamentné a prezidentské voľby boli zmanipulované a že v skutočnosti v nich zvíťazilo ich hnutie a jeho líder Nelson Chamisa.

K násilnostiam došlo najmä v Harare, kde bezpečnostné sily proti demonštrantom použili vodné delá, slzotvorný plyn a podľa niektorých svedkov aj ostrú muníciu. Protestujúci zasa v uliciach metropoly zapaľovali pneumatiky a útočili na policajtov kameňmi.

Výsledky prezidentských volieb, v ktorých kandidovali líder ZANU-PF a súčasný prezident Mnangagwa a líder opozície Chamisa, zatiaľ neoznámili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR