Prezident Mattarella rozpustil taliansky parlament pred voľbami 2018

Rím 28. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Di Meo)

Taliansky prezident Sergio Mattarella rozpustil vo štvrtok parlament a otvoril tým cestu pre voľby do zákonodarného zboru, ktoré sa v krajine uskutočnia zrejme v marci budúceho roka.
Na snímke taliansky prezident Sergio Mattarella

Mattarella podpísal príslušný dekrét o rozpustení Senátu a Poslaneckej snemovne, ktorý následne spolupodpísal aj premiér Paolo Gentiloni, oznámila kancelária hlavy štátu. Očakávané rozhodnutie prišlo po tom, ako sa prezident stretol jednotlivo s predsedom vlády i predsedami oboch komôr parlamentu, informuje agentúra DPA.
Gentiloni má ešte vo štvrtok večer predsedať zasadnutiu svojho kabinetu, na ktorom stanovia termín parlamentných volieb. Za pravdepodobný dátum považujú politickí pozorovatelia 4. marec.
Do najbližších volieb ostane úradujúcim premiérom sociálny demokrat Gentiloni. Taliansku však hrozí náročné vytváranie budúcej vlády, keďže žiadna z jednotlivých strán nemá v aktuálnych prieskumoch dostatočnú väčšinu. Predvolebnej kampani môžu dominovať témy migračnej krízy a naďalej slabého hospodárstva krajiny.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.