Caracas 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)
 
Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa v pondelok večer vysmial novým americkým sankciám voči nemu a rovnako tak aj domácej a zahraničnej kritike volieb do ústavodarného zhromaždenia. Vyhlásil, že toto hlasovanie mu dalo mandát ľudu na radikálne zrevidovanie politického systému v krajine

Venezuelský prezident Nicolás Maduro

Maduro podľa agentúry AP uviedol, že nezamýšľa odstúpiť zo svojich plánov na prepracovanie ústavy. Bude aj naďalej prenasledovať nepriateľov – od nezávislých venezuelských spravodajských staníc až po ozbrojencov, o ktorých tvrdí, že ich poslala susedná Kolumbia na zmarenie volieb. Ide podľa neho o súčasť medzinárodného sprisahania vedeného mužom, ktorého nazýva “imperátor Donald Trump”.
“Nezastrašia ma. Hrozby a sankcie impéria ma ani na chvíľu nezastrašia,” povedal Maduro v štátnej televízii. “Nepočúvam nariadenia od impéria, ani teraz ani nikdy… Uvaľ ďalšie sankcie, Donald Trump.”
Spojené štáty označili v pondelok Madura za “diktátora” po tom, ako sa vo Venezuele uskutočnili kontroverzné voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré bude môcť prepracovať ústavu z roku 1999, zameranú na sociálne reformy.
Washington zároveň uvalil na Madura finančné sankcie, na základe ktorých bude akýkoľvek jeho majetok v USA zmrazený, pričom americkí občania a firmy budú mať zákaz s ním obchodovať. Nedeľňajšie hlasovanie je medzinárodným spoločenstvom všeobecne považované za prostriedok upevnenia si moci venezuelskej hlavy štátu.
 
Príspevok Prezident Maduro sa vysmial novým americkým sankciám voči nemu zobrazený najskôr Hlavné správy.