Paríž 8. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Guillot)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron viedol v utorok v Paríži slávnostnú ceremóniu pri príležitosti 73. výročia porážky nacistov a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Informovala o tom agentúra AP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kladie veniec k Hrobu neznámeho vojaka pod Víťazným oblúkom v Paríži pri príležitosti 73. výročia ukončenia druhej svetovej vojny 8. mája 2018

Macron sa presunul ulicou Champs-Élysées v sprievode Republikánskej gardy a prehovoril k vojnovým veteránom. Položil tiež vence k soche vojnového generála Charla de Gaulla a ku hrobu neznámeho vojaka pri Víťaznom oblúku, ktorý dal postaviť Napoleon.
V tejto oblasti Paríža značne navštevovanej turistami platili pri slávnostnej ceremónii, ktorá si pripomínala kapituláciu Nemecka spojeneckým silám z 8. mája 1945, prísne bezpečnostné opatrenia.
Macron je veľkým podporovateľom francúzsko-nemeckej spolupráce a európskej jednoty vybudovanej z popola druhej svetovej vojny, uvádza AP.
Ukončenie druhej svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty starého kontinentu pravidelne pripomínajú 8. mája, avšak v Rusku Deň víťazstva nad fašizmom naďalej oslavujú 9. mája.
 
Príspevok Prezident Macron si pripomenul 73 rokov od porážky nacistov zobrazený najskôr Hlavné správy.