Paríž 13. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Amr Nabil)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu odsúdil “neakceptovateľný nárast” antisemitsky motivovaného vandalizmu a nenávistných prejavov, ktoré označil za “nový obrat v udalostiach” spojených s protestným hnutím tzv. žltých viest

Na snímke Emmanuel Macron

Informoval o tom hovorca francúzskej vlády Benjamin Griveaux, ktorého citovala agentúra AFP.  Prezident podľa Griveauxových slov povedal, že antisemitizmus je popretím republiky rovnako, ako útoky voči zvoleným verejným funkcionárom a inštitúciám.
Neznámy vandal nedávno poškodil portréty bývalej političky a preživšej holokaustu Simone Veilovej namaľované na poštových schránkach neďaleko budovy radnice v juhovýchodnej časti Paríža. Grafitty zobrazujúce hákové kríže z portrétov už odstránili, informovala agentúra AP.
Podľa francúzskych úradov vzrástol počet podobných prípadov medziročne o 78 percent po tom, ako ich polícia v roku 2017 zaznamenala 311 a v roku 2018 už 541.
Veilová, ktorá prežila pobyt v koncentračnom tábore, a v rokoch 1979-82 ako prvá žena zastávala funkciu predsedníčky Európskeho parlamentu (EP), zomrela v roku 2017.
 
Príspevok Prezident Macron odsúdil nárast antisemitských trestných činov zobrazený najskôr Hlavné správy.