Kinshasa 2. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)
 
Nedávno zvolený prezident Konžskej demokratickej republiky (KDR) Félix Tshisekedi v sobotu prisľúbil, že omilostí politických väzňov a bude sa snažiť dosiahnuť, aby sa vrátili do vlasti krajania, ktorí ušli do zahraničia z politických dôvodov. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke Félix Tshisekedi

“Rozhodol som sa, že zmiernenie napätia bude hlavným cieľom počas mojich prvých 100 dní v úrade, aby som upevnil demokratický proces v našej krajine,” povedal Tshisekedi. “V priebehu desiatich dní sa chystám omilostiť politických väzňov, ktorí boli odsúdení konečným rozsudkom,” povedal.
Prezident dodal, že ministrovi spravodlivosti nariadi, aby podmienečne prepustil ľudí zadržaných v súvislosti s presadzovaním svojich práv, najmä počas politických zhromaždení pred prezidentskými voľbami. Tshisekedi sa podľa svojich slov chystá vytvoriť podmienky na návrat krajanov, ktorí sú v súčasnosti z politických dôvodov v zahraničí.
Doterajší opozičný líder Tshisekedi sa ujal funkcie prezidenta KDR 24. januára. Tshisekedi zvíťazil v decembrových voľbách, ktorých výsledky ostro napadol jeho súper Martin Fayulu.
 
Príspevok Prezident Konžskej demokratickej republiky sľúbil prepustiť politických väzňov zobrazený najskôr Hlavné správy.