Bratislava 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Prezident SR Andrej Kiska udelil dnes štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy brigádnemu generálovi Milanovi Píkovi, jednému z posledných žijúcich československých dôstojníkov, ktorí bojovali v britskom Kráľovskom letectve. Dostal ho za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd.
Na snímke Milan Píka

Prezident na sociálnej sieti poukázal na to, že Milan Píka pomáhal v boji proti Hitlerovej armáde päť rokov. “Najväčší boj zviedol paradoxne po vojne. Jeho otca Heliodora Píku, hrdinu prvej a druhej svetovej vojny, popravili komunisti v zinscenovanom procese,” pripomenul Kiska.
Dodal, že Milana Píku komunistická diktatúra degradovala a prinútila opustiť Prahu. Druhý domov našiel v Bratislave, kde žije dodnes. Roky sa snažil očistiť otcovo meno, podarilo sa mu to však až po Nežnej revolúcii.
Prezident sa Píkovi poďakoval za to, čo urobil v boji za slobodu a pravdu. “Život pred vás postavil ťažké skúšky, ale nikdy ste neuhli. To z vás robí skutočného hrdinu,” zdôraznil Kiska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.