USA/Bratislava 25. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Richard Drew)

Slovenský prezident Andrej Kiska sa počas svojej pracovnej cesty v USA mal stretnúť okrem iných aj s kontroverznou osobou Gergom Sorosom. Prezidentská kancelária odmietala tieto informácie komentovať. Dnes sa prezident rozhovoril sám

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska

O  tom, ako prebiehalo toto stretnutie a čo bolo jeho témou, spočiatku prezidentská kancelária odmietala hovoriť, čo u mnohých ľudí vyvolalo rozhorčenie, ktoré vyjadrovali na sociálnych sieťach ako aj v komentároch článkov. Dnes sa prezident Andrej Kiska rozhodol o svojej ceste do USA prehovoriť na sociálnej sieti a okrajovo spomenul aj neslávne známeho špekulanta Sorosa.

Stretnutie s ním mal iniciovať sám Soros a dôvodom mali byť slovenskí Rómovia:
“Krátku diskusiu o rómskej problematike sme mali aj s podnikateľom a filantropom Georgeom Sorosom. Stretnutie inicioval na základe minulotýždňovej titulky v New York Times, kde písali o úspešnom príbehu Rómov v Spišskom Hrhove. Už roky sa jeho nadácia venuje práve rómskej problematike.”

Ďalej spomenul stretnutie s 84-ročnou Ruženou Bajcsy, ktorú nacisti pripravili o rodičov, so Slovákmi pracujúcimi v internetových gigantoch ako Google a Facebook a spomenul si aj na minuloročné stretnutie s Kissingerom a Albrightovou, v čase, kedy bojoval za súčasnú pozíciu Miroslava Lajčáka v OSN.

Prezident Kiska sa mal zhovárať aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom ako aj Petrom Porošenkom, či bývalým starostom New Yorku, filantropom a jedným z najbohatších ľudí planéty Michaelom Bloombergom (Časopis Forbes ho v roku 2016 označil za 8. najbohatšieho človeka na Zemi).

Osoba Sorosa je už notoricky známa pre jeho kontroverzné aktivity a miešanie sa do vnútroštátnych záležitostí štátov. Mnohé roky pôsobí cez svoje mimovládky (Nadácia otvorenej spoločnosti) a mieša karty v politike prostredníctvom tém ako sú menšiny (u nás rómska), migranti, či témy, v ktorých rezonuje problematika rodovej rovnosti.

Z uniknutých emailov, ktoré popisovali činnosť jeho organizácií, vyplynulo, že na ovplyvňovanie politiky EÚ, podporu rodovej ideológie a LGBTI poskytuje milióny eur.

Oficiálne sa proti tomuto filantropovi a finančníkovi postavil spomedzi vysokých predstaviteľov štátov zatiaľ len Viktor Orbán, ktorý otvorene odmieta splniť Sorosov plán na dovoz milióna migrantov ročne do Európy a stráži hranice. Okrem toho maďarská vláda spustila aj oficiálnu informačnú kampaň, ktorou vyzýva občanov slovami: “Nedovoľme Sorosovi, aby sa smial naposledy!”