Bratislava 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Prezident SR Andrej Kiska prijme v utorok 11.45 h v Prezidentskom paláci štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Lukáša Parízeka. Chce s ním hovoriť o postoji rezortu k podpore spojencov v krokoch voči Rusku v kontexte udalostí posledných dní. Ide o kauzu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa otráveného v Británii.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Slovenský rezort diplomacie uviedol, že Slovensko jednoznačne odsúdilo útok chemickou bojovou látkou v Salisbury v Spojenom kráľovstve. Ministerstvo sa rozhodlo bezodkladne predvolať veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku a požiadať ho o vysvetlenie k tomuto prípadu.
Spojené kráľovstvo ruských diplomatov vyhostilo, pridalo sa ďalších 16 členských krajín EÚ. Americký prezident Donald Trump v reakcii na prípad nariadil vyhostiť 60 ruských diplomatov a zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle.
Slovensko diplomatov nevyhostilo. Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd) na sociálnej sieti zdôraznil potrebu solidarity. Podľa neho by malo Slovensko konať v súlade so spojencami.
“Solidarita patrí k základným princípom a hodnotám spojenectiev. Spojené kráľovstvo je pevnou súčasťou európskej a transatlantickej bezpečnostnej architektúry a patrí k našim najdôležitejším a najsilnejším spojencom. Postoje SR by mali byť harmonizované s našimi najbližšími spojencami a priateľmi,” uviedol.
 
Príspevok Prezident Kiska chce s Parízekom hovoriť o kauze otráveného ruského agenta zobrazený najskôr Hlavné správy.