Bratislava 03. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-MTI/Tamas Kovacs)

Prezident SR, Andrej Kiska sa na sociálnej sieti zastal “umelca” Ľuboša Lorenza, ktorý z pamätníka osloboditeľov odstránil kosáky a kladivá. Podľa poslanca NR SR Ľuboša Blahu prezident svojou podporou Lorenza legitimizuje to najobludnejšie výtržníctvo, primitivizmus a nenávisť a tiež zneužíva svoje právomoci a vyvíja politický tlak na prokuratúru

Slovenský prezident Andrej Kiska

“Štyri dni za mrežami kvôli tomu, že odstránil z pamätníka obetiam 2. svetovej vojny v Košiciach komunistické symboly – kosák a kladivo. Veľmi prísny postup polície a prokuratúry voči pánovi Lorenzovi je veľmi zvláštny najmä preto, že v mnohých iných prípadoch sa tak nepostupovalo. Nerozumiem tomu,” napísal prezident Andrej Kiska na sociálnej sieti.

Kiska tiež priznal, že kontaktoval prokurátora a žiadal od neho vysvetlenie :
” Dnes som preto telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.”

Podľa poslanca NR SR, Ľuboša Blahu však prezident prekročil všetky čiary:
“Prezident Kiska bezprecedentne zneužíva svoje právomoci a vyvíja politický nátlak na prokuratúru, aby oslobodila vagabunda a extrémistu Lorenza, ktorý opakovane poškodzuje národné pamiatky. To je ŠKANDÁL! Kiska svojou podporou Lorenza legitimizuje to najobludnejšie výtržníctvo, primitivizmus a nenávisť, nehovoriac o tom, že posvätil aj to, aby kadejaký fanatik šliapal po pamiatke sovietskych vojakov, čo za nás umierali v druhej svetovej vojne. Som zvedavý, či bude rovnako postupovať, aj ak nabudúce nejaké prasce poškodia Slavín – však je to pamätník komunistickej Červenej armády, tak môžu, nie?! Alebo ak nejakí vyhecovaní nacisti zničia pamätníky SNP – však aj v ňom bojovali komunisti, tak prečo nie?! Prosím pekne, toto barbarstvo posväcuje prezident SR!”

Podľa Blahu prezident nemôže vstupovať do vyšetrovania a nemá sa čo zastávať protizákonného konania grázlov a vagabundov :
“Dostal sa na úroveň Lorenza a Kalmusa, na úroveň tých najposlednejších opitých chuligánov… Ja len dúfam, že mu to najbližšie pri nejakom výročí víťazstva nad fašizmom ľudia dajú pocítiť – svojím postojom urazil všetkých, čo bojovali proti fašizmu! Hanbím sa za prezidenta SR, hrozne sa za neho hanbím,” napísal Blaha v závere svojho statusu.

Ľuboš Lorenz a jeho “kolegovia”, v deň výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa poškodili pamätník osloboditeľov v Košiciach. Krátko po 16.00 strhli z Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády kosáky a kladivá a vylepili po pomníku letáky, ktoré oznamujú porušenie zákona propagáciou zločineckého režimu. Následne bol Ľuboš Lorenz zadržaný a strávil v cele 4 dni. Prokurátor sa totiž obával páchania ďalšej trestnej činnosti. Najnovšie však prokurátor “zmenil názor” a stiahol návrh na ďalšie väzobné stíhanie Ľuboša Lorenza. Ten bol prepustený z väzby a ďalej bude vyšetrovaný na slobode.
Samuel Gdovin