Johannesburg 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tsvangirayi Mukwazhi)

Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Jacob Zuma sa dnes poďakoval svojim priaznivcom za podporu krátko po tom, ako mu tamojší parlament vyslovil v tajnom hlasovaní dôveru, informovala agentúra DPA.
Na snímke juhoafrický prezident Jacob Zuma

“Prišiel som vám všetkým poďakovať,” povedal burácajúcemu davu svojich priaznivcov v Kapskom Meste. Zuma dodal, že jeho vládnuca strana Africký národný kongres (ANC) je stále mocná a veľká. “ANC sa dá iba ťažko poraziť.”
Zuma kritizoval “mediálnu propagandu, podľa ktorej ANC nemá podporu medzi ľuďmi”. “ANC podporuje v tejto krajine veľká väčšina obyvateľstva. Zistia to v roku 2019, keď znova vyhráme s veľkým ziskom,” odkázal prezident.
Poslanci parlamentu JAR dnes v tajnom hlasovaní vyslovili dôveru Zumovi. Išlo o vôbec prvé tajné hlasovanie o dôvere voči prezidentovi v JAR a zároveň o ôsmy pokus odvolať Zumu, ktorý čelí obvineniam z korupcie a kontaktov s oligarchami.
O odvolanie prezidenta sa usilovala najmä opozícia, ktorá si od tajného hlasovania sľubovala i podporu poslancov Zumovej strany ANC. Hlasovanie však dopadlo pomerom 198:177 v prospech prezidenta. Na odvolanie Zumu bolo potrebných najmenej 50 hlasov od ANC.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.