Nitra 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezident na margo volieb konštatoval, že ľudia ako keby si neuvedomovali,  že v týchto voľbách ide o náš dennodenný život
Jedným z hlavných dôvodov, prečo ísť voliť vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC), je podľa prezidenta SR Andreja Kisku nárast extrémizmu. Povedal to na utorňajšom stretnutí v Nitre s osobnosťami občianskeho sektora mesta. Upozornil aj na fakt, že extrémisti sa aj v týchto voľbách aktivizujú.
Na snímke prezident Andrej Kiska

Podľa jeho ďalších slov ide o profesionálnu a nebezpečnú politickú silu, ktorá nás chce dostať z Európskej únie a ktorá by nám najradšej nanovo postavila hranice. “Okrem toho by rada spravila z nášho moderného Slovenska určitý nacionalistický, xenofóbny štát, v ktorom ľudia nemajú mať radi ľudí iného náboženstva či inej farby pleti. Nesmieme dať v týchto župných voľbách signál, že by sa naša krajina mala usilovať o tento smer,” povedal Kiska.
Kiska tiež pripomenul, že župné voľby z pohľadu účasti občanov nie sú veľmi úspešné. “Ako keby sme si neuvedomovali, že v týchto voľbách ide o náš dennodenný život, že sa v nich rozhoduje o tom, aké máme stredné školy, cesty, ako funguje kultúra, divadlá, galérie. Chcel by som preto poprosiť všetkých ľudí, aby išli v sobotu 4. novembra voliť a aby si pozreli, kto za poslancov a županov do VÚC kandiduje,” uviedol prezident.
Podľa neho si ľudia musia uvedomiť, že to nie je len boj o to, kto bude županom, ale aj kto bude sedieť v zastupiteľstve VÚC. “Práve poslanci sú hybnou silou VÚC, ktorí musia schvaľovať rozpočet a ďalšie zásadné veci. Medzi kandidátmi na poslancov i županov je mnoho schopných ľudí, ktorí chcú posunúť svoje regióny dopredu,” dodal.
Ľudia potrebujú aj vo svojej obci, meste či regióne pocítiť, že sa krajine darí a župné voľby sú práve o tom, aby sa daný úspech krajiny preniesol do jednotlivých regiónov. “Nebude úspešné Slovensko, pokiaľ nebudú úspešné samotné regióny a úspešné regióny, to sú župné voľby, poslanci v župách ako i župani,” ukončil.