Arbíl 26. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání deklaroval dnes víťazstvo v pondelňajšom referende o nezávislosti tohto autonómneho regiónu. Zároveň vyzval na dialóg ústrednú irackú vládu, ktorá referendum odmietla a označila za protiústavné, informovala agentúra AP
Na archívnej snímke Masúd Barzání

“Namiesto zastrašovania, poďme viesť dialóg o lepšej budúcnosti,” povedal Barzání v televíznom prejave a dodal, že “správnou cestou na riešenie problémov sú rokovania a nie hrozby, či silácke reči”.
Podľa prvých výsledkov, ktoré v pondelok neskoro večer zverejnila volebná komisia v Arbíle, podporilo nezávislosť pre autonómny iracký Kurdistan v referende viac ako 90 percent hlasujúcich, pričom volebná účasť presiahla 72 percent.
Výsledok referenda nie je právne záväzný. Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání zároveň povedal, že úspešné hlasovanie v referende nepovedie k automatickému vyhláseniu nezávislosti, ale iba k ďalším rokovaniam s Bagdadom.
Proti referendu sa vyslovili okrem Iraku aj Turecko, Irán, USA a OSN. Podľa nich to môže destabilizovať región a odvrátiť pozornosť od bojov s teroristickou organizáciou Islamský štát.
Iracký premiér Hajdar Abádí pohrozil dnes v reakcii na referendum severoirackému Kurdistanu zákazom letov. K tomu chce pristúpiť v prípade, že tento autonómny región do piatka neodovzdá svoje letiská do rúk irackých federálnych orgánov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.