Prezident Eritrey Isaias Afwerki odcestuje na historickú návštevu Etiópie

Addis Abeba 13. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-ERITV via AP)
 
Prezident Eritrey Isaias Afwerki navštívi v sobotu Etiópiu, uviedlo v piatok eritrejské ministerstvo pre informácie. Ide o najnovší krok v bezprecedentnom oteplení diplomatických vzťahov medzi týmito dvoma bývalými nepriateľmi z územia Afrického rohu, informujú agentúry Reuters a AP.

Na videosnímke etiópsky premiér Abiy Ahmed (vľavo) a eritrejský prezident Isaias Afwerki

K návšteve eritrejského prezidenta v Etiópii dochádza týždeň po tom, čo s etiópskym premiérom Abiyom Ahmedom v Eritrei podpísal dohodu o obnovení vzťahov. Susedné krajiny pri tejto príležitosti oznámili, že “vojnový stav” sa skončil.
Na základe tejto historickej dohody oba africké štáty súhlasili s otvorením veľvyslanectiev, rozvojom prístavov a obnovením letov v rámci konkrétnych krokov na ukončenie dvoch desaťročí vzájomnej nevraživosti. Vojna na sporných hraniciach medzi Etiópiou a Eritreou vypukla v roku 1998.
Oteplenie vzťahov nastalo po tom, čo nový etiópsky premiér Abiy Ahmed vyhlásil, že jeho krajina bude plne akceptovať mierovú dohodu o ukončení pohraničnej vojny, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí a rozdelila mnohé rodiny.
Telefonické linky medzi oboma štátmi už obnovili a lety spoločnosti Ethiopian Airlines do Eritrey by mali začať premávať v priebehu budúceho týždňa.
 
Príspevok Prezident Eritrey Isaias Afwerki odcestuje na historickú návštevu Etiópie zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)