Istanbul 23. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval v pondelok Európu pred uvalením sankcií na Ankaru s odôvodnením, že Európska únia potrebuje, aby sa Turecko stalo jej členom. Informovala o tom agentúra DPA.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

“Tí, čo dúfajú, že nás sankciami zrazia na kolená, si čoskoro uvedomia že robia veľkú chybu. Turecko nie je od Európy závislé, to Európa je závislá od Turecka,” povedal na tlačovej konferencii v Ankare Erdogan s tým že vstup Turecka do EÚ by bol liekom na jej chronické neduhy.
“Bez Turecka bude EÚ trpieť izoláciou, dezilúziou a vnútornými konfliktami,” dodal turecký prezident.
Oficiálne prístupové rozhovory medzi EÚ a Tureckom trvajú už 12 rokov. V dôsledku rozsiahlych čistiek a represií, ku ktorých v krajine dochádza od neúspešného puču z júla 2016, však prakticky uviazli na mŕtvom bode.
Viacero európskych štátov – znepokojených porušovaním ľudských práv a oslabovaním vlády zákona a demokracie v Turecku – dokonca požaduje ukončenie alebo pozastavenie prístupových rozhovorov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.