Varšava 21. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

V otázkach týkajúcich sa kontroverzne vnímanej reformy poľského súdnictva nie je “priestor pre intervenciu zo strany predsedu Európskej rady” a “otázka reformy súdnictva nie je predmetom práce Európskej rady”. Uviedol to dnes v reakcii na štvrtkové vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska Krzysztof Szczerki, šéf kabinetu poľského prezidenta Andrzeja Dudu.
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Grzegorz Schetyna, líder opozičnej strany Občianska platforma (PO), vo farbách ktorej kedysi riadil poľskú vládu práve Donald Tusk, reagoval na odmietnutie Tuskovej iniciatívy na spoločné hľadanie cesty zo súčasnej politickej krízy, inak vnímanej vo Varšave a inak v Bruseli, slovami, že je to nezodpovedný krok.
Šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski sa v tejto súvislosti nechal počuť, že Tusk by mal v Bruseli brániť záujmy Poľska a nezasahovať do vnútropolitických vecí krajiny.
Odmietnutie schôdzky kriticky zhodnotila však aj Schetynova stranícka kolegyňa a podpredsedníčka Sejmu Malgorzata Kidawová-Blonská, ktorá povedala, že si možno nerozumieť, ale neodmieta sa dialóg a neberú sa na ľahkú váhu ľudia, ktorí chcú s nami komunikovať. K podobným situáciám dochádza iba v časoch vojen, keď lídrov iných krajín považujeme za nepriateľov.
Informovali o tom spravodajská televízia TVN24 a tlačová agentúra PAP.
Tusk sa vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok v Bruseli obrátil na poľského prezidenta Andrzeja Dudu s apelom na hľadanie riešenia politickej krízy v krajine a na pomoc pri naplnení spoločnej úlohy – “zabrániť čiernemu scenáru, ktorého konečným dôsledkom môže byť marginalizácia Poľska v Európe”. Najvyšší predstaviteľ Európskej únie, ktorý už v stredu požiadal poľského prezidenta o naliehavú schôdzku a vyvolal tým prekvapenie Andrzeja Dudu, vo vyhlásení konštatoval, že ostatné kroky súčasnej poľskej vlády sú popretím európskych hodnôt a štandardov. Súčasne dodal, že aj keď to poľský prezident vidí inak, nie je to oslobodením od záväzkov dobrej spolupráce v záujme blaha a bezpečnosti spoločnej vlasti.
“Európska únia, to nie sú iba peniaze a procedúry,” konštatoval Tusk s tým, že sú to predovšetkým hodnoty a vysoká úroveň verejného života. Zároveň pripomenul, že práve preto sa zdvihla v Európe a na celom Západe tak silná kritika terajšej vládnucej garnitúry v Poľsku, o ktorej sa už dlho nehovorilo tak hlasno a veľmi dlho tak zle. “Môžeme zastaviť tento nebezpečný trend, to si však vyžaduje dialóg, pripravenosť na rozhovory a rýchle, z pohľadu poľských občanov pozitívne rozhodnutia,” konštatoval predseda Európskej rady.
Na štvrtkovej večernej demonštrácii na obranu nezávislosti poľského súdnictva vo Varšave sa podľa odhadov tamojších médií zúčastnilo až 50.000 ľudí. Protestné akcie sa uskutočnili aj v ďalších poľských mestách.