Santiago 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Esteban Felix)

Čilský prezident Sebastián Piňera vo štvrtok vyhlásil, že polícia možno pri potláčaní nedávnych protestov, ktoré si vyžiadali už 22 obetí na životoch, nedodržala pravidlá. Miestna prokuratúra bude zároveň vyšetrovať, či čilské bezpečnostné zložky neporušovali aj ľudské práva, píše agentúra AFP

Na snímke Sebastián Piňera

Piňera to uviedol po tom, ako ľudskoprávna organizácia Amnesty International zverejnila správu, v ktorej odsúdila „taktiku úmyselného“ zraňovania demonštrantov čilskými bezpečnostnými zložkami.

„Ak pravidlá neboli dodržané – a ja si myslím, že to je v niektorých prípadoch možné -, bude to predmetom vyšetrovania zo strany prokuratúry a sankcionované súdom,“ uviedol čilský líder na stretnutí s predstaviteľmi zahraničných médií.

Čilský Národný inštitút pre ľudské práva (INDH) informoval o tom, že počas demonštrácií bolo zranených až 2000 osôb. Zdravotnícke organizácie zároveň poukazujú na to, že viac ako 280 ľudí utrpelo poranenia očí spôsobené gumovými projektilmi.

Nepokoje si podľa INDH nevyžiadali obete na životoch v radoch polície, mnohí príslušníci bezpečnostných zložiek však utrpeli zranenia.

Prokuratúra v súvislosti s protestmi vyhlásila, že od 31. októbra začala 1089 trestných vyšetrovaní pre údajnú policajnú brutalitu, 24 pre podozrenie z mučenia a deväť pre údajné pohlavné zneužívanie alebo znásilnenie.

Piňera už v minulosti odsúdil policajné násilie, pričom vyhlásil, že „ani policajti, ani demonštranti sa nedočkajú beztrestnosti“.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj