Bratislava 20. septembra 2017 (HSP/Pluska/Foto:TASR/AP-MTI/Tamas Kovacs)
 
Kisku posledných pár dní máta jeden škandál za druhým. Portál pluska.sk informuje o ďalšom, najnovšom škandále: jeho spoločnosť KTAG sa pokúsila okrem krátenia daní aj o neoprávnenú vratku DPH, podobne ako vďaka rovnakým podvodom s DPH preslávený podnikateľ Bašternák, ktorý je spájaný so Smerom

Slovenský prezident Andrej Kiska

Spoločnosť KTAG, ktorú slovenský prezident založil a riadil do mája 2014, sa pokúsila uplatniť si neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur. Daňováci však pri kontrole neuznali náklady spojené s faktúrami, pretože nesúviseli s predmetom podnikania spoločnosti KTAG, ale s predvolebnou kampaňou Andreja Kisku. Okrem toho musela vrátiť na dani viac ako 9-tisíc eur a navyše dostala zákonnú desaťpercentnú pokutu vo výške 15-tisíc eur. Daňováci následne skonštatovali, že zo strany KTAG došlo k porušeniu zákona o dani z pridanej hodnoty, keď do účtovníctva zahrnuli faktúry nesúvisiace s účelom podnikania, informuje portál pluska.sk.

Kisková firma, zdá sa, sa pri účtovaní “mýlila” dosť často
Kiskova spoločnosť chybu uznala a daňovému úradu poskytla odôvodnenie, že išlo o omyl: faktúry boli nesprávne zatriedené do nároku na odpočet dane. V dokumente, ktorý získala pluska, sa píše: „Predmetné doklady boli omylom predložené účtovníčke a zaúčtované v spoločnosti KTAG, ktoré evidentne tam nepatria, čo bolo spôsobené neúmyselne“.

Po prepuknutí prvého škandálu s Kiskovou spoločnosťou prezident na tlačovej konferencii prehovoril o vyrubenej dani a pokute: „Daňový úrad mal iný názor ako firma Kiska Travel Agency (KTAG) na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú bežné. Ja nemám čo skrývať. Na základe toho KTAG okamžite uhradilo DPH vo výške 9-tisíc eur ako aj penále vo výške 15-tisíc eur.“

Ako fungujú vratky DPH?
Vratky DPH, respektíve nadmerný odpočet DPH si firmy, ktoré sú platiteľom DPH, môžu uplatniť v prípade, že boli ich vstupné náklady vyššie ako výnosy v danom zdaniteľnom období. To zjednodušene znamená, že ak mala firma v zdaniteľnom období v účtovníctve náklady vo výške 100.000 eur a výnosy vo výške 80.000 eur, 20 % zo sumy 100.000 eur (20.000 eur) predstavuje odpočítateľnú DPH a 20 % z 80.000 eur (16.000 eur) zasa daňovú povinnosť. V konečnom dôsledku je odpočítateľná DPH vyššia ako daňová povinnosť firmy, čo znamená, že firma si uplatní nadmerný odpočet vo výške 4.000 eur.