Alžír 1. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sidali Djarboub)
 
Dlhoročný alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika, ktorý už vyše mesiaca čelí masovým protestom proti svojmu vládnutiu, vymenoval novú dočasnú vládu. Vláda, ktorú vedie Núraddín Badawí, pozostáva z 27 ministrov, informovala v pondelok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. Svoje posty si v novom kabinete udržali šiesti členovia bývalej vlády

Na snímke alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika

Buteflika (82) si napriek protestom vyzývajúcim na jeho odstúpenie v dočasnej vláde zachoval pozíciu ministra obrany. V úrade zostane aj náčelník generálneho štábu alžírskej armády Ahmad Káid Saláh, ktorý pred niekoľkými dňami vyzval na vyhlásenie Butefliku za neschopného vykonávať prezidentskú funkciu zo zdravotných dôvodov.
Alžírsky veľvyslanec pri OSN Sabri Búkadúm sa stal ministrom zahraničných vecí, zatiaľ čo guvernér národnej banky Muhammad Lúkal prijal funkciu ministra financií.
Buteflika v marci vymenoval Badawího, bývalého ministra vnútra, za premiéra po tom, ako stiahol svoje rozhodnutie po piaty raz kandidovať za prezidenta.
Alžírčania v uplynulých týždňoch vychádzajú do ulíc, požadujúc odstúpenie hlavy štátu a radikálne zmeny politického systému tejto na energetické suroviny bohatej krajiny.
Buteflika, ktorý je prezidentom Alžírska už 20 rokov, v roku 2013 utrpel mozgovú príhodu a na verejnosti sa odvtedy objavuje iba zriedka. Jeho súčasné – štvrté – funkčné obdobie sa skončí 28. apríla.
 
Príspevok Prezident Buteflika vymenoval novú dočasnú vládu zobrazený najskôr Hlavné správy.