Bratislava 19. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zmonitoruje, či nelegálna skládka v bratislavských Podunajských Biskupiciach neohrozuje kvalitu podzemných vôd na Žitnom ostrove. Na tento účel už envirorezort vyčlenil 40-tisíc eur. Novinárov o tom dnes informoval minister životného prostredia Lászlo Sólymos, podľa ktorého ochrana zdrojov podzemných vôd patrí medzi priority envirorezortu. Geologické práce na skládke vykoná Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. V okolí nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach geológovia do polovice októbra spravia štyri až päť nových hydrogeologických vrtov do hĺbky zhruba 30 metrov. Nové vrty pomôžu určiť potenciálne ohrozenie vodných zdrojov. Odobraté vzorky z vrtov budú analyzovať a na základe toho určia ďalší postup.

Na snímke skládka spoločnosti Vassal EKO v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice

„Ministerstvo pod mojím vedením presadzuje tvrdý boj za čistejšie a zdravšie Slovensko,“ vyhlásil Sólymos. Pripomenul, že MŽP zvyšuje pokuty za nelegálne skládky. Napríklad novela zákona o vodohospodársky chránených oblastiach, ktorá je v parlamente, zavádza pokuty až vo výške 165-tisíc eur. „Niekedy však ani prísna envirolegislatíva nezabráni tomu, aby nám doslova pred očami vyrástla obrovská kopa odpadu, ktorá môže potenciálne ohrozovať životné prostredie a zdravie ľudí,“ povedal minister s tým, že pri nízkych pokutách je pre páchateľov ekonomicky výhodnejšie porušovať zákon. „Musí byť zrejmé, že ten, kto poruší envirolegislatívu a ohrozí zdravie a životy ľudí, bude veľmi tvrdo postihnutý,“ zdôraznil Sólymos s tým, že envirorezort už pripravuje konkrétne kroky v oblasti vymožiteľnosti zákona a čoskoro o nich bude informovať.
MŽP v súvislosti s nelegálnou skládkou nariadilo ešte v marci kontrolu rozhodnutí Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie. Kontrola preukázala viaceré porušenia zákonov, pričom prípad skončil v rukách Generálnej prokuratúry SR a ešte stále je v štádiu vyšetrovania. Viaceré pochybenia sa týkali spoločnosti Vassal EKO, ktorá v Podunajských Biskupiciach dočasne pre mestskú spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu triedi a lisuje papier a plasty.
 
Príspevok Preveria, či nelegálna skládka v Podunajských Biskupiciach neohrozuje podzemnú vodu zobrazený najskôr Hlavné správy.