Bratislava 30. augusta 2018 (HSP/Foto:Crest Communications Ostrava)
 
Dôležitým faktorom správnej prevádzky automobilu sú prevádzkové kvapaliny. Niektoré priamo ovplyvňujú chod motora, niektoré súvisia s činnosťou automobilu ako takého. Kontrolovať je nutné všetky. S ich výmenou či doplnením si však nie vždy poradíme sami.

Ilustračné foto

Bežný vodič zvládne kontrolu a doplnenie PHM, vody do ostrekovačov a mal by zvládnuť i kontrolu množstva oleja v motore. S dolievaním už to nie je také jednoduché. „Pri dopĺňaní je nutné dodržiavať firemné normy olejov, s čím pri nákupe niekedy nevedia poradiť ani predajcovia. Rovnaká situácia môže nastať pri dopĺňaní chladiacej kvapaliny do autobatérie – kontrolu zvládne bežný vodič sám, doliatie destilovanej vody určite tiež, ale nesmie zabudnúť, že dolievaním len destilovanej vody dochádza k zmene bodu tuhnutia chladiacej kvapaliny, čo by mal každý vodič nechať skontrolovať pri odbornom servise pred zimným obdobím,“ hovorí technický poradca siete autoservisov ProfiAuto Ing. Lubomír Kroužílek.
Prevádzkové kvapaliny je možné zakúpiť v bežnej predajnej sieti alebo v špecializovaných obchodoch s autodielmi. „Osobne by som preferoval nákup v špecializovaných obchodoch, kde predávajú väčšinou značkové produkty. Väčšina týchto obchodov má k dispozícii technické informácie (napr. mazacie plány, firemné normy) a je tu predpoklad väčších znalostí samotných predajcov,“ dodáva Kroužílek. Do budúcnosti sa dá predpokladať, že prevádzkové kvapaliny budú špecifikované ako náhradný diel na konkrétny typ a model vozidla, čím dôjde k rozdeleniu na desiatky a stovky variantov. Nesprávnym výberom prevádzkovej kvapaliny si tak môže vodič sám spôsobiť poškodenie či zničenie vozidla.
Vodiči sami na všetko nestačia. Tí šikovnejší si síce doma zvládnu vymeniť olej, otázka ale znie, čo sa s vypusteným olejom, prípadne inými vymenenými kvapalinami, stane. Nastaviť servisný interval, vymazať servisnú prehliadku na prístrojovej doske a pod. si už vyžaduje patričné vybavenie a u moderných vozidiel to domáci majster zvládne len ťažko. Autoservisy siete ProfiAuto sú vybavené modernými prístrojmi a musia nakladať so starými kvapalinami v súlade so zákonom.
Ak nebude majiteľ vozidla pravidelne meniť prevádzkové kvapaliny, je vozidlo vystavené vyššiemu opotrebeniu a je teda väčšia pravdepodobnosť jeho poškodenia, ktoré sa väčšinou neprejaví hneď. Malé problémy sa pomaly kumulujú a nakoniec sa prejavia vo veľkej miere. Vtedy už neostáva nič iné, len kompletne vymeniť motor alebo jeho časti. Preto je v záujme každého vodiča, aby dodržiaval pravidelné intervaly výmeny a dopĺňania prevádzkových kvapalín i odporúčanie použitia takých kvapalín, ktoré spĺňajú stanovené normy.

Ilustračné foto

Prevádzkové kvapaliny môžeme rozdeliť na tie, ktoré priamo ovplyvňujú chod motora (PHM, motorové oleje, chladiaca kvapalina) a tie, ktoré súvisia s celkovou činnosťou automobilu (voda do ostrekovačov, prevodový olej, brzdová kvapalina, chladivo do klimatizácie). Ďalšie prevádzkové kvapaliny sú súčasťou batérie (kyselina sírová a destilovaná voda).
Profesionálna sieť autoservisov ProfiAuto vodičom pomôže nielen vymeniť a doplniť prevádzkové kvapaliny a nastaviť správne intervaly, ale vďaka novej aplikácii ProfiAuto, ktorá je k dispozícii na stiahnutie zdarma, si môže majiteľ vozidla intervaly sám kontrolovať a na servis sa tiež objednať.
 
Príspevok Prevádzkové kvapaliny pre konkrétny typ auta? I to vodičov v budúcnosti pravdepodobne čaká zobrazený najskôr Hlavné správy.