Prestrelka militantov s políciou v Dagestane si vyžiadala tri obete

Machačkala 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Daniele Bennati)

Policajt a dvaja militanti zahynuli pri prestrelke, ktorá sa odohrala vo štvrtok večer v severokaukazskom Dagestane.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Policajné komando sa pokúsilo zastaviť auto s podozrivými militantmi na predmestí mesta Chasaviurt. Pasažieri v aute spustili na zasahujúcich policajtov streľbu, uviedla dnes hovorkyňa Dagestanskej republiky.

Polícia po identifikácii zastrelených osôb zistila, že išlo o miestnych militantov, ktorí začiatkom týždňa spáchali útok na príslušníkov regionálnej polície v hlavnom meste Machačkala.

Ruské bezpečnostné sily informovali vo štvrtok o zadržaní siedmich osôb podozrivých z plánovania teroristického útoku v Moskve. Ten chceli údajne spáchať na Nový rok, a to na základe pokynov od džihádistickej skupiny Islamský štát.

Po dvoch separatistických vojnách v susednom Čečensku sa stal Dagestan epicentrom islamistického povstania. Militanti v Dagestane pravidelne útočia na policajtov a ďalších predstaviteľov štátnej moci. Miestni islamistickí povstalci navyše prisahali vernosť IS.

K bojovníkom IS v Sýrii sa pridali tisíce povstalcov z Ruska a bývalých krajín Sovietskeho zväzu, pripomenul v tejto súvislosti ruský prezident Vladimir Putin a ďalší politici.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.