Bratislava 6. apríla 2017 (HSP/Foto:MTI/Janos Marjai)

Soros to v Maďarsku nemá ľahké. Nedávno maďarský parlament schválil kontroverznú novelu vysokoškolského zákona.

Na snímke Stredoeurópska univerzita (CEU) v Budapešti

Táto novela takmer znemožňuje fungovanie Stredoeurópskej univerzite CEU v Budapešti. Túto univerzitu založil maďarsko-americký miliardár a filantrop George Soros.  Univerzita bola založená ešte v roku 1991, a patrí medzi špičku vo Východnej Európe. Univerzite však zrejme odzvonili zlaté časy, môžu zato nevrelé vzťahy medzi Viktorom Orbánom a Georgom Sorosom?

Nedávno schválená novela zákona požaduje, aby každá zahraničná univerzita ktorá je v Maďarsku, mala aj svoje univerzitné mestečko, a to v krajine jej pôvodu. To ale nieje všetko, ak by túto podmienku Sorosova univerzita spĺňala, na to aby fungovala, by musel americký prezident Donald Trump podpísať dohodu s Viktorom Orbánom. Tieto podmienky však zatiaľ univerzita nespĺňa, a začína sa hovoriť o jej sťahovaní.

”V Maďarsku nieje žiadny rozdiel v tom, či je niekto miliardár…táto univerzita musí hlavne rešpektovať zákony,” vyhlásil premiér Orbán, ten taktiež zdôraznil, že ”Maďarsko vždy podporí vzdelania, podvody ale tolerovať nebude.”

Túto univerzitu na Slovensku by uvítalo množstvo poslancov, proti sa vyjadril zatiaľ len Boris Kollár.

”V Budapešti sídli špičková svetová univerzita, pravdepodobne najlepšia v postkomunistickom priestore. Volá sa Stredoeurópska univerzita, učí sa tam po anglicky, má viac špičkových európskych grantov ako celé Slovensko dokopy, ale Orbán sa ju snaží zlikvidovať osobitným zákonom (naozaj!), lebo nemôže vystáť nezávislú univerzitu, ešte osobitne keď ju založil Soros.

Keby mali Plavčan a Fico trochu rozumu, tak dnes napíšu list rektorovi, že u nás sú vítaní. A mali by sme konečne univerzitu nielen v prvej svetovej päťstovke, ale v mnohých oblastiach v prvej päťdesiatke,” uviedol Miroslav Beblavý.

Univerzitu by na Slovensku uvítal aj poslanec strany Sloboda a Solidarita Juraj Droba. Ten tvrdí, že ak by namiesto univerzity zatvárali v Maďarsku automobilku, slovenskí lídri by ihneď konali.

”Ak by som bol Fico, Plavčan, prípadne šéf SARIO, ešte dnes by som dvíhal telefón a dohadoval si stretnutie s rektorom a šéfom správnej rady školy a lákal ich na Slovensko.

Ak by v Maďarsku zatváralo fabriku Audi, išli by sme sa rozliať na kolomaž a už by sme balíčkovali investičné stimuly a daňové prázdniny a zdobili to veľkou červenou mašľou, aby sme ich sem prilákali a vytvorili ďalšie miesta pre rumunských a srbských robotníkov. Prečo takúto školu nevieme vnímať ako Áčkového investora?” uviedol Droba.

Ak by bola táto univerzita na Slovensku, elitný slovenský študenti by nemuseli utekať do zahraničia, tvrdí  Martin Poliačik zo strany Sloboda a Solidarita.

„Tiež si myslím, že by bolo veľmi dobré, keby mnohí elitní študenti, ktorí dnes hľadajú uplatnenie na zahraničných univerzitách, ostávali vďaka takejto univerzite doma,“ vyhlásil Poliačik.

Zásadne proti je však líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ten pre Parlamentné listy okrem iného na margo presťahovania univerzity na Slovensko, povedal:

„No v žiadnom prípade. To nech si ho tam nechajú, Sorosa. Už dosť povymýval mozgy po celej Európe. Neťahajme si zlo rovno na náš dvorček,“ povedal Kollár pre Parlamentné listy.

O univerzitu je záujem aj v Česku. Univerzitu by uvítal Andrej Babiš či Jan Hamáček z  ČSSD.

“Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat,” napísal Babiš na svoj Twitter.

Samuel Poništ