Prešov 3. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Do Prešovského kraja v prvom polroku 2019 zavítalo 481.477 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo predstavuje medziročný nárast o desať percent. Rovnaké priaznivé štatistiky vedie kraj aj v počte prenocovaní, medziročne ide o rast 9,8 percenta. Kraj si zároveň udržal prvenstvo v počte prenocovaní domácich návštevníkov, kde tvorí najvyšší, až 21,9-percentný podiel v rámci celej SR. TASR o tom informovala Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska

Ilustračné foto

V porovnaní s prvým polrokom 2018 sa zvýšil počet návštevníkov v kraji o 43.839 na 481.477 turistov, čo predstavuje medziročný nárast o desať percent. V kraji bolo počas prvého polroka zaznamenaných 1.440.259 prenocovaní, medziročne ide o nárast o 9,8 percenta. Návštevníci ostávajú v kraji priemerne tri noci.

Prešovský kraj je podľa Čechovej dlhodobo tretím najnavštevovanejším v SR. “V počte prenocovaní všetkých návštevníkov si však tento rok polepšil o jednu priečku a za Žilinským krajom sa umiestnil na druhom mieste, na treťom mieste je Bratislavský kraj. V počte prenocovaní domácich návštevníkov dosahuje najvyšší, až 21,9-percentný podiel v rámci celej SR,” uviedla Čechová.

Z hľadiska zahraničných návštevníkov ide o 12-percentný podiel v rámci SR. V Prešovskom kraji sa v prvom polroku 2019 ubytovalo 130.279 cudzincov, ktorí v ňom strávili 366.141 nocí. V porovnaní s rokom 2018 ide takmer o osempercentný nárast.

“Top navštevovanou lokalitou kraja je okres Poprad s Vysokými Tatrami, kde zavítalo približne 320.000 návštevníkov ubytovacích zariadení. Počet prenocovaní sa v tejto oblasti priblížil k jednému miliónu,” priblížila Čechová.

KOCR Severovýchod Slovenska podľa Čechovej dlhodobo prispieva k rozvoju turizmu a cestovného ruchu v celom Prešovskom kraji. Hlavným projektom je i tento rok letná cestovateľská súťaž Legendarium.

“Prostredníctvom nej môžu deti preskúmať celý región severovýchodného Slovenska od jeho kraja na Dukle až po oblasť Vysokých Tatier či Polonín,” priblížil zámer projektu výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Ako ďalej uviedol, okrem projektu Legendarium prispeli k zvýšeniu návštevnosti napríklad aj Turistické noviny Prešovského kraja, fotografická súťaž Choď a foť 2019 a rôzne podujatia, ktoré KOCR spoluorganizovala v jednotlivých regiónoch.

KOCR Severovýchod Slovenska pokračuje v ďalších aktivitách, ktoré by mali prispieť k vyššej návštevnosti Prešovského kraja. Jednou z nich je aj cezhraničný projekt Karpatské dobrodružstvá, v rámci ktorého sa vytvoria tri nové produkty cestovného ruchu. Ide o dve poznávacie viacdňové turistické trasy na Slovensku s presahom do Poľska a jednu poľskú trasu s presahom na Slovensko.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj