A nie je ním Žilina, ale Tatran Prešov. Spomínaná štúdia sa zamerala na klubových odchovancov v 31 ligách v Európe. Posvietila si na to, kto si najviac zakladá na svojich odchovancov. Pri zratúvaní údajov brali experti do úvahy aj vek a počet rokov, koľko hrali futbalisti v jednotlivom klube. A Tatrana dáva doslova všetkým na frak. Rovných 74,6 percent z ligových minút prebiehajúceho ročníka Fortuna ligy pripadlo hráčom, ktorí v klube od 15 až 21 rokov strávili minimálne tri sezóny.


Prešov lige síce nevládne, ale v Európe v tomto meradle nenašiel premožiteľa.
Foto: TASR

Druhým tímom je slovinská Gorica a tretí je španielsky tím Athletic Bilbao, ktorý dáva svojim odchovancom príležitosť na úrovni 62,5 percent z celkového kádra. V tabuľke sa nachádza aj Ružomberok, ale už zaostáva. Na mladíkov zo svojej liahne si zakladá na úrovní 32 percent.


Aj Ružomberok sa môže popýšiť počtom odchovancov v prvom tíme.
Foto: TASR

A ako na tom stoja elitné súťaže Španielsko, Anglicko, Francúzsko, Nemecko či Taliansko? Tu je v popredí spomínané Bilbao. Za ním nasleduje Lyon s Toulousom. V Anglicku a Taliansku sa nad hranicu 30-tich percent dostali iba Arsenal a AC Miláno. V Nemecku v tomto ukazovateli kraľuje Schalke 04 s 28,4 percentami.


Ani slávna barcelonská akadémia La Masia nedodala prvému tímu ttoľko tímov ako Prešov.
Foto: Getty Images 

Na opačnom póle tabuľky sú Liverpool či Manchester City. Z Nemecka je to Lipsko. Je zaujímavé, že vo Francúzsku nenájdeme žiadny tím, ktorý by kompletne prehliadal svoju mladú mládežnícku krv.

Slováci bodujú aj vo vekom priemere
Štatistický experti sa zamerali aj na vek hráčov. V Prešove síce vsádzajú na svoju krv, ale čo sa týka samotného veku na to máme na Slovensku iných špecialistov. V rebríčku najmladšej ligovej jedenástky patria k absolútnej špičke Senica (22,59 rokov) spolu aj s majstrovským Trenčínom (22,76). Lídrom tejto tabuľky je dánsky Nordsjaelland. Priemerný vek jeho jedenástky dosahuje iba 22,14 rokov. Z elitných súťaží sa najviac šancí dáva vo Francúzsku a Nemecku. V Toulouse je priemerný vek základnej zostavy 23,44 rokov. Z anglických tímov je na tom najlepšie Tottenham 25,60 rokov). Z Talianskych tímov veria mladým najviac v AC Milán (25,37 rokov).