Kiel/Hannover 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Prerušenie spojenia s posádkou dopravného lietadla v nemeckom vzdušnom priestore viedlo dnes k dočasnej evakuácii piatich jadrových elektrární (JE) v spolkových krajinách Šlezvicko-Holštajnsko a Dolné Sasko.

Ilustračné fotorava

V zariadeniach zostala iba časť personálu, ktorej prítomnosť je nutná v núdzových situáciách.

Stíhačky Luftwaffe vyštartovali a sprevádzali podozrivý stroj, situáciu sa však v krátkom čase podarilo dostať pod kontrolu, informoval dnes príslušný krajinský rezort v Kieli, do ktorého právomocí patrí aj dohľad nad jadrovými zariadeniami.

Núdzové opatrenie sa dotklo JE Brunsbüttel, Brokdorf, Grohnde, Lingen a Unterweser. Dve z nich, prvá a posledná menovaná, sú odstavené už dlhší čas, aktuálne sa kontroluje aj zariadenie v Grohnde, ktoré tiež odstavili.

K prerušeniu spojenia so strojom smerujúcim do Londýna došlo už nad Maďarskom a údajne trvalo najmenej 22 minút. Lietadlo potom sprevádzali stíhačky českých vzdušných síl, ktoré ho odovzdali kolegom z Nemecka, a tí v regióne Kolína nad Rýnom zasa kolegom z Belgicka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.