Bratislava 29. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP

Cez víkend rozhodne zaujala relácia RTVS o 5 minút 12. Po dlhej dobe dostali v médiach priestor aj predstavitelia ĽS Naše Slovensko. V relácii sa riešili témy ako korupcia, extrémizmus, či mzdy na Slovensku. Milan Krajniak z hnutia Sme rodina, sa ostro pustil do poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Smer, Miroslava Číža

Na snímke poslanec Miroslav Číž

Do relácie O 5 minút 12 bol pozvaný Milan Uhrík (ĽS NS), Milan Krajniak (Sme rodina), Ľubomír Galko (SaS), Miroslav Číž (Smer-SD) a Veronika Remišová (OĽaNO). V relácií sa riešilo množstvo tém, ktoré na Slovensku neustále rezonujú. Korupcia, extrémizmus, mzdy na Slovensku, amnestie a iné.

Do Miroslava Číža zo SMERu sa pustil podpredseda strany Sme rodina Milan Krajniak. Ten kritizuje vládu za nízke platy na Slovensku. Naše platy porovnáva so Slovinskom či Nemeckom, podľa Krajniaka vláda už 10 rokov túto tému zanedbáva.

Krajniak dal verejný prísľub, že strana Sme rodina by dokázala zvýšiť ľudom platy, aj o 300 eur v čistom.

“Štandardní politici roky kašlú na ľudí. Najskôr myslia na seba, potom na oligarchov v pozadí a až potom na ľudí. Ak my dostaneme dôveru, vieme na základe súčasnej výkonnosti ekonomiky garantovať, že každý občan bude mať o 300 eur vyšší čistý plat. Sú to prepočty na základe výkonnosti ekonomiky,” prisľúbil okrem iného Krajniak.

”Pozrite sa pán Číž, Slovensko, Slovinsko a Nemecko sú rovnako v Európskej únii ako my. Akurát na Slovensku dávame na platy najmenej z HDP, a najviac dávame firmám. Ako je možné, že Nemci s tými istými zákonmi, to vedia urobiť opačne? To je neschopnosť tejto vlády,” kritizuje Krajniak vládu Smeru.

”Ako je možné, že v Nemecku a Slovinsku, vedia dať zamestnancom podstatne viac, a na Slovensku nechávame väčšinu firmám? Ved oni majú rovnaké zákony v Európskej únií, ja som nevytiahol Singapur, ale táto vláda na to 10 rokov kašľala,” konštantuje Krajniak.

Miroslav Číž na tieto slová ihneď zareagoval, snažil sa vysvetliť v čom je rozdiel. Tvrdí, že rozdiel medzi nami a Slovinskom je v tom, že my sme si svoj strategický potenciál ”rozkrad…rozpredali,” narozdiel od Slovinska, ktoré sa postupne skonsolidovalo.

”Odpustite mi teraz emócie, keď sme rozkrad…rozpredali náš strategický potenciál. Oni si zobrali 2 miliardy mariek pôžičku, a pokúšali sa skonsolidovať v postupnom priebehu. Oni majú priemerný plat 1300 eur v čase, keď Slovensko malo priemerný plat 700 euro, sú to neporovnateľné veci,” približuje celú situáciu Číž.

Viac vo videu relácie RTVS, táto výmena názorov začína od 50. minúty.

Samuel Poništ