Premiérka Szydlová čelí kritike za vyjadrenia v Auschwitz-Birkenau

Varšava/Brusel 15. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alik Keplicz)
 
Predsedníčka poľskej vlády Beata Szydlová čelí ostrej kritike v súvislosti s vyjadreniami, ktoré zazneli z jej úst na stredajšej pietnej akcii v niekdajšom vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau.

Na snímke Beata Szydlová

Poľská premiérka tam okrem iného konštatovala, že “Auschwitz je v súčasných nepokojných časoch veľkým poučením”, že “sa musí urobiť všetko pre obranu bezpečnosti a životov našich občanov”.
Kritici obviňujú premiérku, že spomienku na obete hrôz druhej svetovej vojny zneužila na zdôvodňovanie protiutečeneckej politiky svojho vládneho kabinetu. Szydlová už v minulosti opakovane zdôvodnila odmietanie prijímania utečencov bezpečnostnými faktormi.
Medzi hlasitých kritikov vystúpenia Szydlovej sa popri niektorých predstaviteľoch poľskej opozície zaradil aj niekdajší premiér krajiny, teraz predseda Európskej rady Donald Tusk. Ten na jednej zo sociálnych sietí reagoval: Takéto slová nemala poľská premiérka nikdy vysloviť na takomto mieste.
Hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek v reakcii na kritické hlasy konštatoval, že Szydlovej vyjadrenia boli vytrhnuté z kontextu a nesprávne interpretované. Ak niekomu ide o to, hľadať zlé úmysly, nájde ich v každom vyjadrení, dodal.
Pietne podujatie, na ktorom Szydlová hovorila aj o utrpení obetí z Auschwitzu a hrdinstve Poliakov počas nacizmu, bolo venované 77. výročiu prvých transportov poľských väzňov do spomínaného vyhladzovacieho tábora.
 
 
Príspevok Premiérka Szydlová čelí kritike za vyjadrenia v Auschwitz-Birkenau zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Komentujte :)