Berlín 19. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP/DPA-Stephanie Pilick)
 
Stále viac politikov v Nemecku podporuje budovanie plynovodu Severný prúd-2. Považujú to za užitočný projekt, ktorý stabilizuje hospodársku situáciu vo viacerých krajinách a prispeje k ukončeniu nezmyselnej sankčnej vojny s Ruskom

Na snímke Manuela Schwesigová

Premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Západné Pomoransko /Meklenbursko-Predpomoransko/ Manuela Schwesigová pre domáci hospodársky týždenník WirtschaftsWoche prízvukovala, že Severný prúd-2 je správna vec. Vyzvala nemeckých a európských politikov, aby prestali útočiť na tento projekt.
Zdôraznila, že nesúhlasí s absúrdnými tvrdeniami niektorých politikov, odborníkov a médií, že kvôli Severnému prúdu-2 Nemecko sa dostane do úplnej závislosti od Ruska. Vyhlásila, že „motor“ Európskej únie Nemecko a taká veľmoc ako Rusko, by sa mali vrátiť k tesnému partnerstvu v hospodárskej oblasti.
„Nord Stream – 2“ je dôležitým projektom pre Nemecko. Aby sme zajistili perspektivu, ktorú potrebuje naša priemyselná krajina, potrebujeme taký nosič energie ako plyn. Preto sa domnievam, že vybudovanie ďalšieho potrúbia je správným rozhodnutím,“ napísala na stránkách Wirtschaftswoche Manuela Schwesigová.
Oponovala všetkým, ktorí kritizujú „Nord Stream – 2“. Poukázala na to, že istí ľudia nehovoria pravdu, keď zdôrazňujú, že kvôli plynovodu saNemecko dostane do úplnej  závislosti na Rusku. „To je hlúposť! Obe strany majú zájem o nerušené dodávky plynu. A Nemecko bude i naďalej prijímať väčšinu energetických zdrojov potrebných pre krajinu z iných zdrojov a oblastí,“ uviedla premiérka spolkovej krajiny.
 
Kritický dialóg
Preferuje „kritický dialog“ s Ruskom: „V žiadnom prípade nechcem niečo maľovať naružovo alebo skrývať: vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom sú stále komplikované. Som však presvedčena, že návrat k tesnému partnerstvu je v spoločných záujmoch Nemecka a Ruska,“ podčiarkla Manuela Schwesigová.
Poznamenala, že treba zmierniť protiruské sankcie. Dúfa, že obe strany sa navzájom priblížujú k riešeniu tohto problému: „Som však prekvapená obrannými reflexmi, ktoré pravidelne vznikajú, keď existujú požiadavky na postupné uvoľnenie sankcií. Nakoniec ale trestné opatrenia nie sú samoúčelné. Ich oslabenie by malo zostať naším cieľom za predpokladu, že sa na Ukrajine bude postupne ustaľovať mier,“ uzatvorila svoj komentár premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Západné Pomoransko /Meklenbursko-Predpomoransko/ Manuela Schwesigová.
 
Dve základné podmienky
Napriek nepriateľským vyhláseniam a hrozostrašným scenárom, Moskva stále ubezpečuje európskych partnerov, že Severný prúd-2 nijako neohrozí ostatné krajiny Európskej únie. Viacerí ruskí politici a odborníci poukazujú na to, že spústenie do prevádzky Severného prúdu-2 vôbec nebude znamenať zrušenie existujúcich tratí. Prízvukujú, že Kremeľ nemieni zrušiť ani dodávky plynu cez Ukrajinu a Slovensko a chce pokračovať v dodávkach plynu aj týmto smerom, dokonca ich menieni nijako obmedzovať a limitovať súčasný rozsah.
Prízvukujú však, že Európska únia by mala požiadať od ukrajinského vedenia, aby prísne dodržiavalo všetky dohody. Poukázujú na dve základné podmienky. Hlavné, aby sa zabránilo kradnutiu plynu, v čom sa Kyjev „vyznamenal“ už viac razy, a aby súčasné vedenie Ukrajiny ani nenapadlo vydierať európskych partnerov a Moskvu tým, že „uzavrie kohútik“ a nepústi plyn do EÚ, čo sa tiež už stalo…
Ruské vedenie nemieni rušiť dodávky plynu cez Ukrajinu a Slovensko, ktoré prinášajú Moskve slušný zisk – bolo by to úplne nelogické. Ak Kyjev bude dodržiavať všetky dohody, Moskva nemieni rušiť dodávky plynu cez Ukrajinu a Slovensko. Ale v tomto prípade EÚ by ozaj mala zaúradovať a usmierniť ukrajinských partnerov…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Západné Pomoransko: Severný prúd-2 je správna vec, prestaňte s hlúpymi útokmi zobrazený najskôr Hlavné správy.