Londýn 11. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Dosiahnutá dohoda medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom, ktorá posúva rozhovory o brexite do ich ďalšej fázy, je dobrou správou pre oba tábory britských voličov – tých, čo sú za aj proti vystúpeniu Británie z Únie. Poslancom britského parlamentu to v pondelok povedala premiérka Theresa Mayová, informovala spravodajská stanica BBC.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Táto dohoda by podľa Mayovej mala upokojiť tých, ktorí sa báli, že Británia “uviazne” v nekonečnom vyjednávaní alebo “vypadne” bez dohody. Spojené kráľovstvo si neželá dohodu, ktorá by vychádzala z dohody s inou krajinou, ale chce dohodu šitú na mieru, dodala.
Mayová v pondelok informovala poslancov o výsledku prvej fázy rokovaní a o piatkovej dohode dosiahnutej v Bruseli so zástupcami Európskej únie. Dohodu by malo na summite EÚ v Bruseli vo štvrtok a v piatok schváliť 27 lídrov členských štátov Únie.
Premiérka priblížila podrobnosti dohody, na základe ktorej Británia zaplatí férový “rozvodový” účet, nedôjde k nastoleniu tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom a ostanú po brexite zaručené práva britských občanov žijúcich v EÚ. Naopak, práva občanov EÚ budú ukotvené v britských zákonoch a vymáhateľné pred britskými súdmi.
Varovala však, že pokiaľ sa Spojené kráľovstvo nedokáže s Úniou dohodnúť na podmienkach brexitu ešte pred plánovaným termínom oficiálneho vystúpenia krajiny z EÚ (marec 2019), je táto dohoda bezpredmetná.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.