Salzburg 27. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson)
 
Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz absolvoval v piatok popoludní v Salzburgu bilaterálne pracovné schôdzky s premiérmi ČR a Estónska, Andrejom Babišom a Jürim Ratasom.

Na snímke rakúsky kancelár Sebastian Kurz (uprostred), estónsky premiér Juri Ratas (vpravo) a český premiér Andrej Babiš

Predmetom ich rokovaní boli predovšetkým priority rakúskeho predsedníctva v Európskej únii a dvojstranné vzťahy. Štátnici však hovorili aj o migrácii, rozpočte EÚ, stratégii Únie na západnom Balkáne či zriadení spoločného digitálneho trhu.
Šéfovia vlád spomínaných troch krajín so životnými partnerkami pózovali pred fotoaparátmi reportérov a kamerami televíznych štábov.
V neskorých popoludňajších hodinách sa rakúsky kancelár stretne v Salzburgu aj s britskou premiérou Teresou Mayovou. Ešte pred stretnutím avizovali obe strany vyhlásenie pre tlač, avšak upozornili, že bez možnosti novinárov položiť otázky.
Hlavnou témou tejto schôdzky bude zrejme brexit. Informovala o tom tlačová agentúra APA.
Aj šéfku rakúskej diplomacie Karin Kneisslovú čakajú v Salzburgu politické rokovania, a to s osobitným splnomocnencom Organizácie Spojených národov pre Sýriu Staffanom de Misturom a macedónskym ministrom zahraničných vecí Nikolom Dimitrovom.
Večer bude pre všetkých štátnikov v znamení umeleckého zážitku, pretože si v rámci letnej časti Salzburských slávností pozrú premiéru novej inscenácie Mozartovej opery Čarovná flauta.
Predseda českej vlády Andrej Babiš s manželkou Monikou sa už v stredu zúčastnil na slávnostnom otvorení Bayreuthských slávností v rodisku Richarda Wagnera, pri ktorom uviedli novú inscenáciu opery Lohengrin tohto svetoznámeho nemeckého skladateľa.
 
Príspevok Premiéri viacerých európskych krajín si v Salzburgu zájdu i na Čarovnú flautu zobrazený najskôr Hlavné správy.