Budapešť 26. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Virginia Mayo, Pool)

Ekonomická spolupráca bude ústrednou témou šiesteho stretnutia vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny, ktoré sa uskutoční v pondelok v Budapešti. Na summit v priestoroch budapeštianskej reduty Pesti Vigadó pricestuje aj predseda slovenskej vlády Robert Fico, informoval TASR komunikačný odbor Úradu vlády SR
Ilustračné foto

V súvislosti s nedeľňajším popoludňajším príchodom čínskeho premiéra Li Kche-čchianga do maďarského hlavného mesta boli zavedené sprísnené bezpečnostné opatrenia, zmeny v hromadnej doprave, ale aj mnohé obmedzenia v doprave a v parkovaní v centre mesta i na trase smerujúcej z Medzinárodného letiska Ferenca Liszta do Budapešti. Viaceré opatrenia budú platiť až do ukončenia návštevy predsedu čínskej vlády, ktorý odletí v stredu, upozornila agentúra MTI.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán bude dvojstranne rokovať s Li Kche-čchiangom v utorok.
Základ spolupráce krajín strednej a východnej Európy s Čínou vytvorilo hospodárske fórum v roku 2011 v Budapešti. V apríli 2012 sa vo Varšave uskutočnilo prvé stretnutie na úrovni predsedov vlád Číny a SVE16 s cieľom posilniť spoluprácu najmä v hospodárskej oblasti. V ďalších rokoch nasledovali stretnutia tohto formátu v Bukurešti, Belehrade, čínskom Su-čou a vlani v Rige.
Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.