Skopje 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Boris Grdanoski)

Macedónsko-bulharskú dohodu o priateľstve, dobrom susedstve a spolupráci podpísali dnes v Skopje premiéri oboch krajín Zoran Zaev a Bojko Borisov.
Na snímke macedónsky premiér Zoran Zaev

V dokumente, ktorý je označovaný za historický krok vpred, sa obe krajiny ubezpečujú o vzájomnej podpore a Bulharsko sa zaväzuje podporovať euroatlantickú integráciu Macedónska.
Uzavretím dohody sa podľa slov predsedu macedónskej vlády Zorana Zaeva otvorila cesta stability a rozvoja bilaterálnych vzťahov, avšak aj rozvoja regiónu. Macedónska vláda chce byť kabinetom riešení, a nie vládou problémov, zdôraznil Zaev a dodal, že v bulharskej strane vidia partnera s podobnými zámermi.
Macedónsko-bulharské priateľstvo môže byť príkladom pre to, ako sa z mnohoročných prekážok môžu stať motory spolupráce a kontaktov dvoch národov.
Podpísaný dokument znamená podľa hosťa zo Sofie, predsedu bulharskej vlády Bojka Borisova odkaz pre Európu o schopnosti oboch krajín žiť vedľa seba v priateľstve. Uľahčí spoluprácu v hospodárskej a politickej oblasti, môže prispieť k zvýšeniu tovarovej výmeny a môže viesť k prúdeniu kapitálu i k colným úľavám.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.