Jeruzalem  18. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Jim Hollander)
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by sa mal dnes stretnúť so svojím ministrom financií a pokúsiť sa využiť poslednú možnosť na odvrátenie hroziacich predčasných volieb v krajine. Strana Kulanu Mošeho Kachlona je totiž nevyhnutná pre prežitie koalície

Na snímke Benjamin Netanjahu

Rokovanie by sa malo uskutočniť ešte pred zasadnutím vlády, ktorá sa ocitla v kríze po stredajšej rezignácii ministra obrany Avigdora Liebermana na protest proti prímeriu uzavretému s militantmi z Pásma Gazy. Liebermanovo odstúpenie výrazne oslabilo vládnu koalíciu, keďže spolu s ním odchádza aj jeho strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov).
Piatkové rozhovory Netanjahua s iným koaličným rivalom sa pritom skončili neúspechom a Naftali Benet sa vyhráža, že ak ho nevymenujú za nového ministra obrany, odíde z vlády aj so svojou stranou Habajit Hajehudi (Židovský domov). Tá je pritom treťou najsilnejšou v koalícii a po jej odchode by Netanjahu ostal v menšine.
Benet pritom vyzýva na predčasné voľby, s ktorými Netanjahu nesúhlasí, a Kachlon sa vyjadril, že si nemyslí, že by koalícia mohla pokračovať.
Súčasná vláda je pri moci od marca 2015 a tvoria ju prevažne nacionalistické a náboženské strany, ktoré držia tvrdý postoj voči Palestínčanom a odmietajú možnosť výmeny území za mier.
Na základe izraelského politického systému nemôže v krajine vládnuť jedna strana a vždy musí vzniknúť koalícia. Netanjahu s jeho stranou Likud je síce stále favoritom volieb, no nemusí to znamenať, že ostane pri moci, ak sa ostatné strany dohodnú na vytvorení koalície bez neho.
Riadne voľby by sa mali v Izraeli konať najneskôr v novembri 2019.
 
Príspevok Premiéra Netanjahua čakajú rokovania na záchranu vládnej koalície zobrazený najskôr Hlavné správy.