Lekárovce 4. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Vláda musí nájsť spôsob, ako pomôcť obci a občanom Lekároviec v Sobranskom okrese, ktorou sa v stredu (3.10.) prehnala veterná smršť. Priamo v dedine, kam presunuli výjazdové rokovanie vlády naplánované v Sobranciach, to pre médiá uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD)

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini (tretí sprava), minister hospodárstva SR Peter Žiga (tretí zľava), podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (druhý zľava) a podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír (vpravo) si prezerajú materiálne škody v obci Lekárovce, ktorou sa prehnala v stredu veterná smršť

“Je to obrovské nešťastie. Ukazuje sa, že ostatné obce v okolí neboli vôbec postihnuté touto veternou smršťou. Tých striech je tu potrhaných obrovské množstvo,” opísal situáciu predseda vlády s tým, že v dedine je aj množstvo popadaných stromov. Na mieste zasahujú vojaci i hasiči.
“Myslím si, že musíme my ako vláda počas rokovania prijať určité opatrenia, aby sme okamžite pomohli obci, ale hlavne musíme nájsť spôsob, ako pomôcť okamžite aj občanom, pretože sme v období, keď dnes síce svieti slnko, ale pred zimou a jeseňou nemôžeme nechať ľudí bez strechy nad hlavou a je preto potrebné nájsť nejaký spôsob, aby okamžite mohli začať práce,” zdôraznil Pellegrini.
Doplnil, že aj z tohto dôvodu sa ráno rozhodol a po dohode s ministrami presunuli rokovanie vlády priamo do postihnutej obce. “Pretože by nebolo vhodné, aby sme slávnostne zasadali v Sobranciach a pritom tu v tejto obci sa stalo takéto nešťastie,” vysvetlil.
Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že v tejto súvislosti bol zriadený mimoriadny štáb a bola vyhlásená aj mimoriadna situácia. “Odnieslo približne 30 striech,” spresnila s tým, že najviac poškodená je tá na obecnom a kultúrnom dome. Na pomoc prišla podľa jej ďalších slov 2. mechanizovaná brigáda a hasiči, na ceste je aj technika Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru z Humenného, aby pomocou žeriavu odstránili všetky plechové strechy, ktoré popadali z budov.
 
Príspevok Premiér: Vláda musí nájsť spôsob, ako pomôcť obci a občanom Lekároviec zobrazený najskôr Hlavné správy.